Období chřipek je tu! Braňte se pohybem a bylinkami

Chřipka je akutní infekční onemocnění dýchacího systému, které se šíří kapénkovou cestou, a je proto velmi snadno přenosné. V České republice se chřipka nejvíce vyskytuje v období od ledna do března, kdy se objevují i chřipkové epidemie. V dnešní době se dá chřipce jednoduše bránit, rozhodně ji však nesmíme podceňovat. Jak onemocnění předcházet a jak se s chřipkou vypořádat si představíme v dnešním článku.
Rubrika: 

Viry chřipky se šíří vzduchem takzvanými kapénkami. Jedná se o infekční částečky hlenu a slin, které obsahují virové částice. Při kašli, kýchání, ale i mluvení dochází k tvorbě a uvolňování kapének, které se šíří okolím a dostávají se do kontaktu s dalšími lidmi. Nejčastěji jsou ohroženi členové rodiny, kteří používají například společné příbory, kapesníky a další. Průběh onemocnění pak závisí na kondici každého člověka, ale svůj vliv má i věk nebo další souběžné onemocnění.

Chřipka patří mezi onemocnění s krátkou inkubační dobou. Obvykle se jedná o horizont 18 – 24 hodin. Onemocnění zasáhne člověka náhle z plného zdraví nejčastěji horečkou, která se pohybuje okolo 38° – 40° C. Mezi ostatní příznaky patří zimnice, mrazení, bolesti ve svalech a kloubech a zvýšená únava. Během dalších dvou dnů se přidává postižení dýchacích cest. Nemocného sužuje rýma, bolest a pálení v hrdle, případně suchý dráždivý kašel. Většina projevů chřipky zmizí během tří až čtyř dnů. Rýma a kašel přetrvávají ještě asi týden, avšak únava a slabost se může objevovat i měsíc po onemocnění.

Při léčbě chřipky odborníci doporučují především klid na lůžku a zvýšený příjem tekutin. Pro zmírnění a potlačení příznaků onemocnění může lékař předepsat i různé léky. Nemocný nejčastěji dostává léky na snížení horečky, bolesti a také léky na utlumení kašle. Při těžším průběhu chřipky může lékař předepsat takzvaná antivirotika. Jedná se o látky, které virus nedokáží sice přímo zničit, ale naváží se na něj a zablokují ho. Blokace viru pak usnadní organismu infekci lépe zvládnout a s virem se vypořádat.

Pokud se chceme chřipce zcela vyhnout, měli bychom se v tomto období soustředit na dodržování několika zásad. Nejúčinnější je vždy omezení kontaktu s virem. V chřipkovém období není vhodné navštěvovat obchodní centra, divadla nebo kina. Prevencí je i omezení cestování v prostředcích hromadné dopravy.  Důležitou metodou prevence je také zvýšený příjem tekutin, vitaminů a dodržování zásad správné životosprávy. Dostatek tělesného pohybu, spánku a odpočinku a pestrá strava posilují organismus, který má větší šanci se infekci ubránit.

V době chřipkového období můžeme využít celou řadu bylin, které mají protivirové, protibakteriální a též imunitní působení. Z bylin protivirově působících můžeme použít eleuterokok, zpracované semeno grepu, které se vyznačuje silně působícím protivirovým, protibakteriálním i protiplísňovým působením. Gemmoterapeutické preparáty z vrby a bazalky posvátné se dají využít i v době, kdy již chřipka propukla, vrba se používá nejen jako prostředek protivirový, ale zároveň protihorečnatý. Dále můžeme využít dva z prostředků s protibakteriálním působením a to lichořeřišnice a česnek. Oba přípravky likvidují v těle spoustu kmenů streptokoků i stafylokoků a česnek dokonce likviduje i zlatého stafylokoka. Důležité jsou také prostředky stimulující nadledvinky, posilující imunitu. Z bylinných prostředků je odedávna využívána echinacea, maralí kořen, eleuterokok. Také v gemmoterapii je celá řada prostředků posilujících v těle imunitu, jako je černý rybíz, lesní bez hroznatý a ořešák královský.

Kontaktujte nás

Mapa prodejen

Naše produkty můžete zakoupit ve stovkách prodejen po celé České republice

Seznam prodejen