Opary způsobuje především stres a oslabená imunita. Pomůže grepový olej i echinacea

Opar je jednou z nejrozšířenějších infekcí po celém světě. Bolestivé puchýřky se objevují zpravidla na rtech a jsou vysoce nakažlivé. A aby toho nebylo málo, nejčastěji se objevují před důležitou schůzkou či společenskou akcí, na níž chceme vypadat co nejlépe. Nejzásadnější je naučit se jejich příznaky rozpoznávat včas. Rychlou reakcí je totiž možné vzniku puchýřku zcela zabránit. S prevencí i při hojení pomohou bylinky, osvědčil se například grep.
Rubrika: 

Nevzhledné a bolestivé opary způsobují takzvané herpes viry. Tento virus má v těle většina populace a to dokonce celoživotně. U někoho se nemusí projevit vůbec, jiného trápí v pravidelných intervalech. Nejčastěji jej aktivuje stres nebo oslabená imunita. Jelikož se jedná o vysoce nakažlivé onemocnění, můžeme jej velmi snadno získat od jiného člověka – polibkem, použitím stejného ručníku nebo ze špatně umyté sklenice. 

Puchýřky se nejčastěji tvoří na rtech, ale mohou se objevit i kolem nosu nebo na bradě. Obvykle jejich léčba trvá 7 až 10 dní. Nejvíce infekční je puchýřek ve stádiu před vytvořením „krusty“ a jeho zaschnutím. Je nutné se puchýřku téměř vůbec nedotýkat a v žádném případě jej nestrhávat nebo praskat. Tekutina uvnitř je natolik nakažlivá, že si můžete opar roznést po celém obličeji a na další části těla. Jeho strhávání a jiné porušování může dokonce zanechat trvalé jizvy.

Lidé, kteří na opary trpí pravidelně, umí jejich prvotní příznaky rozpoznat rychle – bývá to svědění, pálení či brnění rtu.  Včasná reakce je klíčová, protože může zabránit tomu, aby se puchýřek vůbec vytvořil. Pokud cítíme tyto příznaky, můžeme aplikovat antivirotika v podobě masti či tablet, které jsou volně dostupné v lékárnách. Nevýhodou antivirotik je však relativně vysoká cena a také to, že působí jen v první fázi oparu. Pokud se již puchýřek vytvořil, jsou neúčinné.

Z přírodních prostředků, které nám mohou pomoci likvidovat viry, můžeme využít bylinnou tinkturu z eleuterokoku nebo gemmoterapeutikum z vrby.

V boji proti oparům se velmi osvědčil také olej z grepových semínek, kterým se postižené místo potírá. Grep má protivirové účinky a působí jako přírodní antibiotikum. Pomáhá také mírnit bolestivý otok v místě oparu a je vhodný i při léčbě oparu pásového. Podobně může posloužit i olej jedlový. Léčbu lze doplnit též grepovou tinkturou, která pomáhá tělu bojovat s viry, bakteriemi, plísněmi i parazity, a celkově posiluje odolnost organismu.

Pokud se opary objevují opakovaně, může pomoci bylinná kúra pro posílení organismu z břízy, maralího kořenu, schizandry a ořešáku. Imunitu posílí též tinktury z echinacey nebo z černého rybízu.

Kontaktujte nás

Mapa prodejen

Naše produkty můžete zakoupit ve stovkách prodejen po celé České republice

Seznam prodejen