Nejčastějším projevem alergií jsou ekzémy a kožní onemocnění, jež vznikají z důvodu zanesení organismu.
Otužování aneb Když zima pomáhá
Prokrvené tělo, rozšíření komfortní zóny, posílení kardiovaskulárního systému, a především zvýšení imunity. Otužování přináší mnoho benefitů. Kromě těch nejznámějších to jsou i některé nečekané plusy jako odbourávání nechutenství, zvyšování vytrvalosti, ale též například vyhlazování celulitidy nebo zmírnění alergií.
Jarní měsíce jsou pro to začít s otužováním jedním z nejlepších období. Důležité je totiž začínat postupně. Místo ledové řeky na úvod použijeme vlažnou sprchou namířenou na nohy, postupně přidáváme studenou až ledovou. Pomoci může také přes noc otevřené okno nebo cvičení na čerstvém vzduchu. Studená přírodní voda následuje až poté.
Účinky otužování se projeví ještě silněji, pokud jsou podpořeny přírodní cestou. Záleží tudíž především na tom, za jakým účelem je otužování prováděno. Nejčastější cíl, tedy celkové posílení imunity, výborně doplní bylinky ve formě tinktur.
Pro zvýšení a posílení imunity patří z bylinných tinktur k nejlepším ta z ženšenu a z sibiřského eleuterokoku, echinacey a kustovnice. Viry a bakterie nám pomůže zvládnout lichořeřišnice, česnek nebo gemmoterapeutikum z vrby. Jedničkou na podporu imunity je pak gemmoterapeutikum z černého rybízu.
Pro posilu srdce můžeme využít jednak prostředky na posílení a očistu cév – pelargonii nebo gotu kolu –, na posilu a regeneraci srdeční činnosti jsou zase jedničkou pupeny – olše, hlohu, kaštanu, jeřábu oskeruše či ořešáků.
Na zlepšení stavu kůže kromě studené sprchy použijeme tinkturu z pýru, lopuchu, lnice a penízovky. Regeneraci a očistě kůže může být dále prospěšná směs bylin na kůži do koupele, na vlasovou pokožku pak sprej z lopuchu.