Pocit těžkých nohou trápí 50 % lidí. Utlumí ho jeřáb oskeruše

S pocitem těžkých, unavených nohou se během života setkává až polovina z nás. Tato zdravotní obtíž často bývá prvním varovným signálem a poukazuje na chronické onemocnění žil, proto se nevyplácí ji ignorovat. Návštěva lékaře je v tomto případě prakticky povinná, bolest dolních končetin dokážou ovšem zmírnit i bylinky.
Rubrika: 

Jestliže je za námi náročný pracovní den, pocitu těžkých nohou nevěnujeme příliš pozornosti. Ráno totiž často sám od sebe odezní. Pokud však obtíž trvá déle, není na místě pokračovat v lehkovážnosti. Může se totiž jednat o první příznak vážnějšího onemocnění žil, které nelze podceňovat. Snížená citlivost a špatné prokrvení dolních končetin je přitom velmi častá obtíž. Postihuje až 50 % populace a dvakrát častěji ženy než muže.

Klíčovou roli tu hrají především genetické predispozice. Spouštěcími mechanismy pak mohou být nedostatečný fyzický pohyb, dlouhotrvající stání či sezení, sedavé zaměstnání, výkonnostní a zátěžové sportovní aktivity, obezita nebo hormonální nerovnováha či těhotenství. Intenzitě problému však významně napomáhá i nezdravý životní styl, především kouření a konzumace alkoholu. Pocit těžkých nohou poznáme podle zvýšeného tlaku v končetinách, bolesti, pálení či otoků.

Jakmile se objeví první příznaky, doporučuje se vyrazit k lékaři. Dlouhodobě neléčený problém totiž může způsobit vznik křečových žil, opakovaný zánět žil, pigmentaci, ekzém či bércové vředy. Léčba probíhá obvykle za pomoci medikamentů a zdravotních kompresních punčoch. Aby k problému nedošlo, vyplatí se investovat úsilí do prevence. Důležité je pravidelné protahování končetin a svalů, odpočinek, prokrvování pomocí nenáročného sportu a samozřejmě také změna životního stylu.

Chceme-li se raději vydat přírodní cestou, pocit těžkých nohou umí utlumit gemmoterapeutikum z pupenu jeřábu oskeruše. Ten pomáhá udržovat zdravou funkci žilního systému, posiluje cévní stěny, odkrvuje opuchlé nohy a je vhodný při rekonvalescenci po problémech s křečovými žílami. Stejné působení má gemmoterapeutikum z kaštanu a kotvičníku. Křečové žíly lze potírat také čtyřkvětovou mastí nebo mastí vlaštovičník-měsíček-topol. Velmi účinným prostředkem při bolestivých otocích je třezalkový olej. K preventivnímu užití je ideální sprej na lymfu nebo všestranný sprej na klouby a záda, který mimo jiné tlumí zánět, čistí cévy a rozproudí lymfu. Použít však lze i jírovec maďal, který usnadňuje žilní cirkulaci krve v nohou, a kaštan jedlý, který působí především jako drenáž lymfatického systému.

Kontaktujte nás

Mapa prodejen

Naše produkty můžete zakoupit ve stovkách prodejen po celé České republice

Seznam prodejen