Podzimní deprese: pomoc hledejme u bylinek

http://www.sxc.hu/photo/1433186
V posledních letech přibývá stále více lidí, kteří trpí depresemi. Jako deprese se označuje duševní stav charakterizovaný nadměrným smutkem. Vyznačuje se smutnou náladou, ztrátou zájmů, poruchami spánku, poklesem energie, sníženou sebedůvěrou a poruchami chuti k jídlu. Deprese se mohou vyskytovat samostatně, nebo se opakovat.
Rubrika: 

Deprese podle statistik

Dle specialistů pro mentální zdraví ze Světové zdravotnické organizace (WHO) by se deprese mohla stát nejrozšířenější nemocí na světě. Sociální konkurence, egoismus, nedostatek cítění, chybějící solidarita i strach ze samoty tlačí jedince do vlastního nitra. Přidává se k tomu psychologická nezralost, která narušuje neurokomunikaci a brání produkci hormonů podněcujících radost a dobrý mozkový stav, kterými jsou serotonin, noradrenalin a dopamin, endorfiny. Statistiky říkají, že příznaky deprese se nejlépe a nejrazantněji rozvíjejí v listopadu. Příčinou je souběh více faktorů. Hlavní příčiny jsou přírodní, dané sezónou. Patří mezi ně rapidní úbytek denního světla a venkovní teploty. Důvody jsou také sociální, rozumíme jimi nával sociálních a společenských úkolů souvisejících s koncem roku. 

Pro obranu můžete využít místní bylinky

Proti depresi se mžeme bránit různými prostředky. Vše může začít úpravou stravy, zvýšením pohybu na čerstvém vzduchu, zlepšeným pitným režimem a zvýšeným příjmem ovoce a zeleniny. Při prevenci i při řešení deprese nám mohou pomoci také bylinky. V našem pásmu roste třezalka, která je první volbou při úzkosti, neklidu, psychickém napětí, neurastenii i depresích. Musíme však mít na paměti, že zabírá až po 10 dnech užívání. Nejlepších výsledků pak dosáhneme v kombinaci s natí dobromyslí a listem vrbky úzkolisté. Dalším prostředkem, který prozatím nebyl v tomto směru doceněn, je eleuterokok, známý také jako čertův kořen. Působí jako adaptogen, harmonizátor. To znamená, že zvyšuje obranyschopnost organismu vůči stresu. Z gemmoterapeutik lze využít lípu, která uvolňuje stavy úzkosti a posiluje nervovou soustavu. Velmi vhodné je kombinovat ji s bělotrnem

Účinná exotika

I exotické bylinky pomáhají při stavech deprese a jejich prevenci. Jako velmi účinná se ukazuje bakopa, která má příznivý vliv na fungování mozku a podporuje mentální svěžest a zdravý spánek. Také aralka mandžuská podporuje činnosti centrálního nervového systému a působí jako tonizátor při celkové únavě. Dalším cizokrajným prostředkem na zlepšení psychiky a udržení dobré nálady je gotu-kola, centela asiatica, která též zklidňuje nervový systém. Adaptaci na stres usnadňuje leuzea – maralí kořen. Překonat únavu a harmonizovat organismus zase pomůže rozchodnice růžová – zlatý kořen. Pro zklidnění a podporu spánku využijte šišák bajkalský, který navíc pomůže překonat následky působení stresů. Především pro prevenci příchodu deprese bychom měli užívat pelargonii, rhemanii, bazalku posvátnou a withánii.

Kontaktujte nás

Mapa prodejen

Naše produkty můžete zakoupit ve stovkách prodejen po celé České republice

Seznam prodejen