Nejčastějším projevem alergií jsou ekzémy a kožní onemocnění, jež vznikají z důvodu zanesení organismu.
Popáleniny hojí měsíčkový olej a olšová mast
Poškození kůže vlivem popálení či opaření patří k nejtěžším lidským úrazům. Kvůli vysoké teplotě a době jejího působení na tělo dochází ke změnám na kůži, v extrémních případech až k jejímu celkovému zničení. Rozlišují se tři stupně popálenin. Při 1. stupni je kůže na povrchu začervenalá a vznikají otoky. V tomto případě na kůži působí teplo kolem 50 °C a poraněná pokožka se hojí zhruba 2 týdny. Při povrchových popáleninách je vhodné přiložit chladivý obklad s měsíčkovým olejem, který má zklidňující účinky. Výluh z měsíčku také pomáhá revitalizovat poškozenou kůži, zejména jizvy vzniklé popálením.
Při 2. stupni popálenin na kůži působí teplo nad 60 °C po dobu 60 vteřin. Vlivem toho ztrácí pokožka svrchní vrstvu epidermis a vznikají puchýře. Tyto popáleniny se obvykle hojí zhruba 10 dní až 3 týdny. Popáleniny 3. stupně vznikají působením tepla 100 °C po dobu 5 sekund, dochází ke ztrátě kůže ve všech vrstvách a zranění zasahuje i kožní tkáně. V případě hlubokých popálenin je již zapotřebí uplatnit specializovanou traumatologickou léčbu.
Pokud se chcete v případě méně závažných popálenin vydat přírodní cestou, k hojení ran se nejčastěji používá olšová mast. Ta pomáhá hojit různé druhy puchýřů, boláků a dalších kožních poranění způsobených popálením. Stačí jemně potřít okolo rány a nechat působit. Olšová mast se uplatňuje také jako účinná dezinfekce s léčivým účinkem v případě, že se rána zanítí. Pro zábaly kůže, která není ještě zcela zahojená, je výborným pomocníkem třezalkový olej. Je známo, že třezalka urychluje regeneraci pokožky. Protože popálená kůže ztratila přirozenou vlhkost a elasticitu, nepříjemně pne a je vysušená, vyplatí se do léčebné kúry zapojit také éterický jedlový olej, který se hodí jako přísada do koupele nebo při hydratačních masážích.