Pozor na zánět ledvin! Ženy jsou náchylnější

Ledviny, které jsou součástí vylučovací soustavy, jsou často označovány za čističku organismu. Jejich hlavní funkcí je zbavování přebytečné vody a odpadních produktů z protékající krve. Výsledkem tohoto procesu je moč. Proces čištění krve se denně opakuje až 30x. S vylučovací soustavou je však spojena celá řada onemocnění. Některým méně vážným problémům můžeme svým chováním včas předejít. V tomto článku se zaměříme na zánět ledvin a močového měchýře a možnosti jejich prevence.
Rubrika: 

Častým problémem s ledvinami je infekční zánětlivé onemocnění, které má ve většině případů bakteriální původ. Jedná se o nepříjemný a nebezpečný stav, kdy zánět poškodí nejen ledviny, ale může se rozšířit i do krevního oběhu a způsobit tak otravu krve. Zánět vzniká ve chvíli, kdy bakterie vystoupají močovodem z močového měchýře až do ledviny.

Mezi rizikové faktory tohoto stavu patří například výskyt močových kamenů, které zamezují normálnímu odtoku moči, a tak i nezbytnému očišťování močových cest od bakterií. Zvýšené riziko vzniku infekce se objevuje především u žen, které jsou k zánětu náchylné kvůli anatomii močových cest. Močová trubice je u žen velmi krátká, proto se bakterie snáze dostanou do vyšších oddílů močových cest. Neméně rizikovým faktorem vzniku zánětu ledvin je také neléčená či komplikovaná infekce dolních močových cest.

Mezi projevy zánětu ledvin patří časté nutkání na močení nejen během dne, ale především v průběhu noci. Dalším často se vyskytujícím příznakem jsou bolesti při močení, které lze popsat jako řezání či pálení. Neměli bychom být lhostejní ani k neobvyklé barvě a zápachu moči. K projevům, které potvrzují onemocnění močových cest, se dále přidává bolest nebo pocit tlaku v břiše a také zvýšená teplota.

Podobnými příznaky se projevuje i zánět močového měchýře, který je rovněž způsoben bakteriemi. Často však zánět vyvolává i přecitlivělost na chemikálie, pohmoždění během pohlavního styku nebo kvasinková infekce. Oproti zánětu ledvin ve většině případů stačí časté doplňování tekutin ve formě čajů a konzumace brusinkových produktů. Pokud se s léčbou začne okamžitě, obvykle zánět do 3 dnů odezní. V případě obtíží bychom však měli vždy vyhledat lékaře. Ten určí, zda se jedná o méně závažnou formu zánětu, nebo o onemocnění ledvin.

Léčba zánětu ledvin probíhá formou podání účinných antibiotik. Na zmírnění průvodních obtíží může lékař doporučit i protizánětlivé léky. Nemocný však může léčbě výrazně přispět zvýšeným příjmem tekutin. Pravidelné močení pomáhá urychlit očišťování močových cest a snížení počtu bakterií. Odborníci doporučují také užívání brusinek a brusinkových preparátů, které mají protizánětlivé účinky.

Na jednotlivé problémy močového ústrojí můžeme využít celou řadu bylinek. Jejich využíváním můžeme preventivně celé ústrojí očišťovat od usazenin, bakterií a virů. Pokud je již močové ústrojí zaneseno a vyskytují se tam močové kameny a písek, využijeme k očistě bylinné prostředky z pýru, židovské mochyně, kotvičníku, výtažky z pupenů jasanu, břízy a buku, které silně očišťují od kyseliny močové, která má také podíl na pohybových problémech, revmě a dně. Bakteriální problémy močového ústrojí řeší lichořeřišnice, která patří mezi nejvíce využívané bylinné prostředky s protibakteriálním působením a také známá brusinka. Dále je třeba regenerace močového ústrojí a tu nám může zabezpečit směs na ledviny složená z hluchavky, heřmánku, vřesu, břízy a celíku zlatobýlu. Nejúčinnějším prostředkem k regeneraci močového ústrojí je gemmoterapeutikum z vřesu, které zároveň využíváme všude, kde jsou i otoky.

Kontaktujte nás

Mapa prodejen

Naše produkty můžete zakoupit ve stovkách prodejen po celé České republice

Seznam prodejen