Při salmonelóze doplňujte tekutiny a jezte střídmě

Salmonelóza je akutní průjmové onemocnění způsobené bakteriemi. Každoročně se jí u nás nakazí desítky tisíc lidí. Největším rizikem je dehydratace, proto je nebezpečná zejména pro malé děti a seniory. Léčba salmonelózy by se ale neměla podcenit ani u dospělých. Ulevit tělu od salmonelózy pomáhají také byliny.
Rubrika: 

Do těla se salmonelóza dostává skrze jednobuněčné střevní bakterie, zvané salmonely, které do nás proniknou skrze nakaženou potravu nebo vodu, ale třeba i kvůli neumytým rukou. Onemocnění propukne, pokud jsou pokrmy syrové či nedostatečně tepelně upravené. Největší hrozbu nákazy v sobě nese drůbeží maso, a to čerstvé i mražené, mleté vepřové maso, zvěřina, ryby, vejce a z nich vyrobené produkty jako majonézy nebo krémy. Bakterie se ovšem mohou uchytit také na nožích, talířích a dalším nádobí, které s nimi přišlo do styku.

 

Mezi průnikem bakterií do těla a propuknutím onemocnění bývá zpravidla rozdíl 6 až 48 hodin. Jestli je tělo nakažené salmonelózou se pozná podle četných akutních průjmů, které nás postihnou zpravidla až 30krát za den. Ty jsou doprovázené křečovými bolestmi břicha, zvracením, horečkou a bolestmi hlavy. Právě kvůli častému vyprazdňování pacient rychle přichází o tekutiny a dochází k dehydrataci organismu. Ta představuje nebezpečí zejména pro děti a starší lidi, kteří se se ztrátami vody v těle nevyrovnávají tak dobře jako dospělí.

 

Léčba salmonelózy by se neměla podceňovat. Při dlouhodobém působení bakterií na organismus totiž mohou proniknout do hlubších vrstev, salmonelóza se stane chronickou chorobou a může být také příčinou smrti. Aby se jí člověk vyhnul, je nezbytná především prevence formou dostatečné úpravy rizikových potravin. Zpravidla stačí, aby byly vystaveny teplotám 75 °C alespoň po dobu 5 minut.

 

Pokud však salmonelóza vypukne, je třeba doplňovat hodně tekutin, průměrně 3 až 5 litrů denně, nejlépe slazený černý čaj, silný zelený čaj nebo minerálky, které obsahují ionty a které tělo ztrácí. Je rovněž nezbytné užívat vhodné léky, jako je živočišné uhlí, antiemetika či střevní desinfekce. Lékaři doporučují doplnit medikamentózní léčbu o probiotika, která pomáhají obnovit rovnováhu střevní mikroflóry, jež je kvůli bakteriím značně narušená. Antibiotika se v tomto případě obvykle nepodávají, protože zpomalují vylučování toxinů, a tím léčbu naopak brzdí. Pacient trpící salmonelózou musí taktéž dbát na dietu a nezatěžovat tělo tím, co nestráví. Než se organismus zcela uzdraví, trvá to přibližně 1 až 2 týdny.

 

Ulevit od příznaků, které salmonelózu doprovázejí, lze také přírodní cestou za pomoci bylinek. Velkým pomocníkem je lichořeřišnice větší, která má antimikrobiální účinky a čistí tělo od nežádoucích bakterií, mimo jiné od salmonel. Podává se zpravidla v tinktuře ve formě extraktu. Proti šíření bakterií pomáhá také bylina krkvavec toten. Aby se zajistilo co největší působení na likvidaci salmonel, můžeme využít pro větší záběr několik dalších bylinek, především česnek, který likviduje nejen streptokoky, ale i stafylokoky, dále eleuterokok, který má nejen antibakteriální působení a také tinktura ze semen grepu a někdy má velký zásah karabinec.

 

 

Kontaktujte nás

Mapa prodejen

Naše produkty můžete zakoupit ve stovkách prodejen po celé České republice

Seznam prodejen