Nejčastějším projevem alergií jsou ekzémy a kožní onemocnění, jež vznikají z důvodu zanesení organismu.
Problém nejen náctiletých: Akné
Akné vzniká v důsledku ucpávání vývodů mazových žlázek na kůži. K tomuto ucpávání dochází kvůli zvýšené tvorbě hormonu androgenu, který podporuje vyšší tvorbu mazu. V kanálku se postupně množí buňky, až se samotný kanálek ucpe. Takto vzniklé prostředí je ideální pro množení bakterií. Na přítomnost těchto bakterií samozřejmě zareaguje lidský imunitní systém, což se projeví známým zánětem na kůži.
Mezi hlavní příčiny vzniku akné můžeme zařadit hormonální nerovnováhu, nesprávnou péči o pleť či nevyváženou stravu a také znečištění organismu. U žen hrají svou roli i výkyvy hormonů v průběhu menstruačního cyklu a samozřejmě těhotenství. Pokud chceme zabránit vzniku akné, měli bychom dostatečně a pravidelně čistit pleť a celý organismus. Díky tomu nebude docházet k zanášení pórů a výrazně se sníží riziko infekce bakteriemi. Dále bychom do stravy měli zařadit dostatek vitaminů a minerálů. Pro zdravou pleť je obzvláště vhodný zinek. Samozřejmostí by mělo být vyhýbání se alkoholu a cigaretám. Kvůli kouření totiž organismus hůře odvádí odpadní produkty, tudíž se samotná pleť hůř čistí. Stejně tak bychom měli snížit konzumaci sladkých, kořeněných a mastných jídel. Podle některých studií může uškodit také přílišné popíjení mléka. Naopak důležitý je pohyb na čerstvém vzduchu.
Na trhu existuje celá řada nejrůznějších pleťových vod a peelingů, které pomáhají zlepšit kvalitu pleti. Vedle toho se nabízejí také pravidelné návštěvy kosmetických salonů či odstranění akné laserem. Na akné je však možné použít také léčivou sílu přírody. Důležitá je na prvním místě očista jater, střeva a celého organismu. Vynikající účinky mají pýr, židovská mochyně a gemmoterapeutika z břízy, jasanu a buku. Játra můžeme očistit a regenerovat ostropestřecem či gemmoterapeutikem z žita a jalovce. Také likvidace plísní, například česnekem a penízovkou, udělá své. Bakterie v čistém prostředí organismu nemají své místo. Likvidovat je můžeme též lichořeřišnicí a tinkturou ze semen grepu.
Pro vnější očistu je vhodná Karlovarská pleťová voda s extraktem z pěti bylin, které desinfikují, osvěžují, zklidňují a čistí pleť. Pro zklidnění podrážděné kůže je vhodný například myrtový olej. Komplexní očištění pak zajistí koupel s výtažky pýru, lopuchu a tea tree. A protože kožní problémy je vždy nutné léčit i očištěním vnitřních orgánů, je vhodné sáhnout po zeleném jílu nebo Enterosgelu, který vyčistí střeva a trávicí trakt a celkově detoxikuje organismus. Ke zklidnění pokožky může přispět mast ze 4 bylin, na těžší a zánětlivé stavy pak olšová mast a mast Psorikalis.