Nejčastějším projevem alergií jsou ekzémy a kožní onemocnění, jež vznikají z důvodu zanesení organismu.
Problematická menstruace: Třezalka proti PMS, ptačí jeřáb na podporu hormonální rovnováhy
Poruchy v menstruačním cyklu, kdy ženě perioda vynechává, opožďuje se anebo přichází častěji, je příliš silná, dlouhá nebo naopak slabá a krátká, se mohou dostavit takřka kdykoliv. Zpravidla za ně může kolísavá hormonální hladina, která je způsobená například onemocněním, stresem, přicházejícím těhotenstvím či menopauzou. Ve všech případech se jedná o citelný zásah do organismu, proto je na místě využít účinků bylin, které posilují zdraví ženských orgánů a zároveň celkový stav těla. Ptačí jeřáb, andělika čínská, maliník nebo měsíček rovněž posilují imunitu, zmírňují stres a jsou významnými antioxidanty.
Premenstruační syndrom neboli PMS přichází do života ženy mezi 22. a 35. rokem věku. Podle statistik se s ním každý měsíc setká až 80 % žen. Přecitlivělost, podráždění, napětí a změny nálad opět způsobuje nestabilita pohlavních hormonů. Pro zmírnění projevů se doporučuje kopretina řimbaba, která je schopná tlumit i bolest v podbřišku a migrény. Třezalka se používá pro celkové zklidnění podrážděných nervů. Na hormonální soustavu a zklidnění zase blahodárně působí přípravek api-women, což je směs medu s extrakty měsíčku, maliníku a ostružiníku. Při psychickém napětí je vhodná i bylinná koupel z třezalky, levandule, meduňky, pelargonie a rozmarýnu.
Menstruaci u mnoha žen doprovází také bolest v podbřišku. Křeče vyvolávají svalové stahy v děloze a vysoká hladina látek prostaglandinů, které podporují odlučování sliznice. Zde od obtíží uleví především sedací bylinná koupel pro ženy, která obsahuje výluhy z měsíčku, řebříčku, kontryhelu, přesličky, lichořeřišnice a chmelu. Koupel se osvědčila i jako ochrana při zánětech a mykózách. Vhodná je také kúra složená z černého rybízu, maliníku, březových jehněd, kotvičníku a dalších bylin, které podporují hormonizaci menstruačního cyklu a zdraví reprodukčních orgánů.
Dalšími spouštěči menstruačních problémů bývají výkyvy tělesné hmotnosti, obezita či podváha. Nadměrné množství tukových buněk totiž ovlivňuje hladinu estrogenu, který se množí a způsobuje tím intenzivnější menstruaci, která trvá déle, než je běžné. V opačném případě při podváze se v těle zpomalí produkce estrogenu, kvůli čemuž je menstruace krátká, přichází v delších horizontech anebo vymizí úplně. Při problémech s tělesnou hmotností se doporučuje tinktura Brodecký ortislim a kukuřičné čnělky, které podporují střevní aktivitu a pomáhá při hubnutí.
Obtíže zaznamenávají i výkonnostní sportovkyně, protože namáhané tělo snižuje produkci pohlavních hormonů. Rovněž léky s obsahem hormonů, nejčastěji hormonální antikoncepce, mohou negativně ovlivnit normální průběh menstruace. Pro regeneraci a revitalizaci ženského organismu se proto uplatňuje kúra z ptačího jeřábu, gotu koly, ginkgo biloby a přípravku femina.