S virózou dýchacích cest zatočí plícník i léčivé tinktury

Viróza není nebezpečné onemocnění. V tomto období je však značně rozšířená, neboť virům svědčí chladné počasí a davy lidí, kteří se v adventním čase stále častěji setkávají. Projevy virózy jsou sice mírné, ale nepříjemné. Léčit ji lze běžnými medikamenty, ale také přírodními bylinkami, které jsou k tělu šetrnější.
Rubrika: 

Viróza, jak se lidově říká virové infekci horních cest dýchacích, může „skočit” na kohokoliv. Zvláště pak v zimním období, kdy je obranyschopnost lidského organismu oslabená vlivem chladnějších teplot, suchého nevětraného vzduchu v místnostech a častějšího pohybu v místech se zvýšenou koncentrací lidí. Spuštění virózy může předcházet také prochladnutí, nedostatek vitamínů, nadměrná únava nebo stres.

Virózu zpravidla nedoprovázejí žádné vážnější zdravotní komplikace. Nejčastěji ji signalizuje kašel, bolest v krku a rýma. V některých případech se může objevit i zvýšená teplota. S virózou se přitom lépe a rychleji vyrovnává mladý organismus. Doba, po kterou lidské tělo s onemocněním bojuje, s postupujícím věkem roste. U lidí ve věku 30 let odezní už za několik dnů, lidé ve věku 40 let se s virózou potýkají průměrně dva až tři týdny, seniorům pak léčba včetně rekonvalescence může trvat i šest týdnů.

Na rozdíl od chřipky však s tímto onemocněním lze relativně normálně fungovat a obvykle není potřeba zotavení v posteli ani návštěva lékaře. Virová infekce v tomto případě probíhá mírněji a sama nakonec odezní. Jestliže však chcete její projevy zmírnit nebo utlumit, je na místě poohlédnout se po běžně dostupných medikamentech. Těmi jsou léky proti teplotě, přípravky podporující vykašlávání, sirupy proti zahlenění a kapky do nosu. Úlevu přinášejí také homeopatika a antihistaminika, která se používají při léčbě alergií.

Chcete-li se vydat spíše přírodní cestou, najdete útěchu v bylinách, zejména pak v komplexních kúrách a tinkturách. Důležité je, aby měly antibakteriální účinek, dokázaly posílit imunitní systém a podpořily funkce dýchacího systému. Takovými vlastnostmi se pyšní například česnek medvědí a setý, ale i kombinace břízy, ořešáku, černého rybízu a schizandry. Na zahleněné dutiny platí čaj z květu lípy velkolisté a tinktura ze žampionu. Ta pomáhá také průduškám a proti kašli. Suchý kašel dokáže utišit i podběl lékařský. Na akutní virózu je dobrou volbou i tinktura z grepu a vrby. Celé dýchací soustavě pak uleví plícník lékařský, mladá léčivá rostlina, z níž se nejčastěji připravuje odvar a gemmoterapeutikum z habru, divizny a modřínu.

Kontaktujte nás

Mapa prodejen

Naše produkty můžete zakoupit ve stovkách prodejen po celé České republice

Seznam prodejen