Strie: nejdůležitější je prevence, s problémy pak pomáhá rakytník či měsíček

Pajizévky, odborně nazývané strie, vznikají na kůži při rychlých změnách povrchu kůže. Jedná se jak o zvětšení tělesného povrchu, tak i zmenšení. Nejčastěji se však s pajizévkami setkávají těhotné ženy nebo lidé, kteří v krátké době přibrali. Strie nepředstavují pro člověka žádná zdravotní rizika, v současnosti však patří mezi jedny z nejčastějších kosmetických problémů. Jak a kde strie vznikají, a zda si s nimi můžeme poradit bylinami, se dočtete v tomto článku.
Rubrika: 

Lidská kůže je tvořena několika vrstvami a je tak velmi elastická. Pokud růst a zvyšování objemu probíhá přirozeně, kůže se postupně natahuje a přizpůsobuje. Umožňují to elastická vlákna, která kůže obsahuje. V případě náhlé změny však nemá kůže čas rychle zareagovat a začne praskat. S pružností kůže však souvisí i věk, s jehož přibýváním se elasticita postupně snižuje. Nejvíce postižené partie jsou pak boky, břicho, hýždě, stehna a prsa. Nejčastěji se se striemi potýkají ženy, avšak vždy závisí na genetických předpokladech jedince a míře jeho elasticity.

 

Se vznikem strií tak úzce souvisí především obezita, těhotenství, ale i sport a rychlé nabývání svalové hmoty. V určitých případech stojí za vznikem strií i různá onemocnění, která mají endokrinní původ. Většinou se však jedná pouze o ojedinělé případy. Chceme-li se vyhnout striím, musíme se zaměřit na prevence.

 

Prevence strií stojí především na zdravém životním stylu s dostatkem pohybu. V případě, že se vyhneme přibírání na váze, vyhneme se také nepříjemným striím. Velkou roli hraje i pravidelná hydratace pokožky, která udržuje dostatečnou pružnost. Po koupeli se doporučuje použít mastnější krémy nebo emulze, nejlépe 2x denně. Pružnost pokožky zlepšuje také kolagen, který se vyskytuje v želatině.

 

Kromě promazávání a doplňování kolagenu se v současnosti nabízí různá moderní řešení ve formě polarizovaného záření nebo vakuové mikrodermabraze. V případě laseru se posiluje buněčný metabolismus a urychluje se hojení. Jizvy se však ve výsledku pouze zesvětlí. V případě druhé možnosti se přistupuje především ke starším jizvičkám, které odborníci speciálním přístrojem zabrušují. Ani jedna metoda však nezaručuje dokonalý výsledek.

 

V rámci bylinné léčby se nejprve zaměříme na byliny, které regenerují sliznice a kůži. Patří sem pýr, gotu kola, lopuch, bez černý a ořešák královský. Regeneraci nervů v kožních tkáních zabezpečí bělotrn. Celulitida, strie a další kožní problémy mohou být způsobeny bakteriemi, kde může zasáhnout tinktura z lichořeřišnice. Na vnější použití můžeme využít mast z měsíčku, dále mast s extraktem z pijavic a také je vhodná mast Matuzalém s molekulou života.

Kontaktujte nás

Mapa prodejen

Naše produkty můžete zakoupit ve stovkách prodejen po celé České republice

Seznam prodejen