Nejčastějším projevem alergií jsou ekzémy a kožní onemocnění, jež vznikají z důvodu zanesení organismu.
Studené ruce a nohy mohou signalizovat řadu nemocí. Končetiny prohřeje gotu-kola nebo jmelí
Především ženy si často stěžují, že je zebou ruce nebo nohy. Většinou to však považujeme za běžnou součást života a zvlášť se tím nezabýváme. Věděli jste ale, že se tímto způsobem mohou projevovat i různé vážnější choroby? Potíže s cévami, onemocnění ledvin, špatná funkce štítné žlázy, cukrovka, chudokrevnost, začínající revma, neléčený vysoký tlak či další kardiovaskulární problémy - to jsou zdravotní obtíže, jejichž typickým průvodním jevem jsou právě nedostatečně prokrvené horní a dolní končetiny.
Na vině může být i dlouhodobý stres, úzkost a obecně psychická nepohoda. V takových chvílích nám prudce buší srdce a krev, kterou tento orgán potřebuje, si bere právě z končetin. Na špatné prokrvení rukou a nohou mohou mít vliv i zlozvyky, jako je kouření, přísná dieta, nevyvážená životospráva, absentující pohyb nebo nedostatečný pitný režim.
Ať tak, nebo jinak, podstatné je, že se stahují cévy, které omezí průtok krve a neumožňují pořádně prokrvit periferní části těla, což jsou právě prsty na končetinách. Správně nastartovat krevní oběh a obnovit zdravou funkci cév pomůže nejen omezení uvedených příčin, ale i vybrané bylinky.
Pro dobrou činnost celého cévního aparátu je třeba cévy očist od usazenin, regenerovat je a zpevnit. Na očistu cév můžeme využít například gotu kolu, pelargonii, nebo schizandru. K regeneraci cévního systému existuje hned několik gemmoterapeutik. Vhodné je gemmoterapeutikum z pupenů kaštanu, jinanu, jeřábu oskeruše a z pupenů kotvičníku.
Také tinktura ze jmelí a třezalky nám může pomoci zklidnit cévní systém a tak zabezpečit jeho správnou funkci. Tyto prostředky napomáhají i dokrvení koncových částí končetin i mozkových sfér.