Tloustnete bez příčiny? Pozor na štítnou žlázu

Štítná žláza je endokrinní orgán umístěný před hrtanem ve spodní a přední části krku. Skládá se ze dvou laloků, které jsou uloženy při bocích hrtanu a horní části průdušnice. Štítná žláza shromažďuje jód z krve, ze kterého se vyrábí hormony. Ty regulují spotřebu energie v celém našem těle. Nemoci štítné žlázy patří mezi častá onemocnění, proto si představíme konkrétní poruchy a možnosti jejich léčby a prevence.
Rubrika: 

Nemoci štítné žlázy patří mezi nejčastější choroby žláz s vnitřní sekrecí. Pravděpodobnost onemocnění štítné žlázy je čtyřikrát vyšší u žen než u mužů, důvody však nejsou zřejmé. Problémy trápí převážně ženy ve středním a vyšším věku. Problém nastává ve chvíli, kdy imunitní systém nepovažuje štítnou žlázu za součást těla a začne proti ní vyrábět protilátky. Poruchy štítné žlázy se mohou projevovat její nadměrnou činností, nebo naopak nedostatečnou tvorbou hormonů.

Nejčastější příčinou onemocnění bývá již zmíněné napadání buněk vlastního organismu. Dalším faktorem jsou dědičné dispozice k tomuto onemocnění a také hormonální poruchy. Poruchy štítné žlázy se mohou projevit i po chirurgickém zákroku, ozařování nebo požívání některých léků. Nejméně často se u nás setkáváme s nedostatkem jódu. 

Hypofunkce znamená snížení funkce štítné žlázy. Dochází k ní při nedostatku jódu či selenu, po zevních ozářeních, ale také při užívání některých léků. Nedostatek hormonů zpomaluje veškeré procesy v lidském těle. Štítnou žlázu lze v tomto případě jen obtížně nahmatat, nebo dokonce zcela chybí. Mezi hlavní příznaky hypofunkce řadíme depresi, únavu, letargii, problémy s pamětí, váhový přírůstek nebo zácpu. Výjimkami není ani suchá kůže, padající vlasy a otoky kolem očí. Léčba probíhá formou dodávání hormonu tyroxinu a ve většině případů je bohužel doživotní.

Hyperfunkce značí zvýšenou činnost žlázy, která produkuje větší množství hormonů, než organismus potřebuje. Mezi příznaky patří rychlá srdeční akce a arytmie, pocení, nervozita, slabost a vypouklé a vykulené oči. Hyperfunkce se řeší podáváním léků, které blokují tvorbu hormonů. Mezi doplňující léky řadíme takzvané betablokátory, které zpomalují srdeční činnost. V některých případech dochází podáváním léků během několika měsíců ke zklidnění činnosti štítné žlázy. Nemoc se však může kdykoliv vrátit. Každý vyléčený člověk by měl alespoň jednou ročně navštívit endokrinologa, který zkontroluje jeho zdravotní stav.

Onemocnění štítné žlázy nejsme bohužel schopni příliš ovlivnit. Častým doporučením ze strany lékařů je doplňování jódu. Dospělí lidé by měli denně do těla přijmout přibližně 200 mikrogramů. Nejvíce by se mělo na jeho dostatek dbát u dětí, dospívajících a těhotných žen. Tyto skupiny totiž mají zvýšenou spotřebu jódu. Vhodným zdrojem jsou mořské plody a ryby, vybrané minerálky nebo jodizovaná sůl.

Správnou funkčnost štítné žlázy podpoříme i různými bylinkami a přírodními produkty. Jmelí příznivě ovlivňuje chorobně zvýšenou činnost štítné žlázy a zklidňuje srdeční činnost. Zvýšenou činnost štítné žlázy pomáhá také úspěšně řešit svída krvavá. Pro zaktivizování činnosti štítné žlázy použijeme gemmoterapeutickou tinkturu z rozchodnice růžové či černého jeřábu aronie, která také povzbuzuje při únavě a chrání během fyzického i duševního stresu. Tinkturu ze ženšenu zvolíme pro podporu imunitního systému a posílení odolnosti organismu. Pomůže nás povzbudit také při únavě a vyčerpání.

Kontaktujte nás

Mapa prodejen

Naše produkty můžete zakoupit ve stovkách prodejen po celé České republice

Seznam prodejen