Trápí vás ječné zrno? Bylinky pomohou s jeho hojením i prevencí

Ječené zrno patří k nepříjemným onemocněním oka, který nás obzvláště v létě umí pěkně potrápit. Tento drobný zánětlivý výrůstek na okraji víčka se v pokročilé fázi projevuje otokem a bolestí víčka i zhoršeným viděním a potrápit vás může i několik dní. Urychlit hojení ječného zrna však lze i přírodní cestou. Pomohou obklady, inhalace i popíjení čaje. Při častějších problémech je ale třeba se zaměřit na imunitu. Tu posiluje například černý rybíz nebo lesní bez.
Rubrika: 

Ječné zrno je v podstatě zanícení mazové žlázky nacházející se na horním nebo spodním víčku. Vzniklá bolestivá boulička, která získala název dle svého tvaru připomínajícího zrnko ječmene, může v případě neléčení způsobit nemocnému řadu problémů, v nahromaděném mazu se totiž velmi rychle množí bakterie. Prvotní příznaky ječného zrna jsou přitom často velmi nenápadné, typický je pocit cizího předmětu v oku, později se může přidat také pálení a bolest víčka. Onemocnění v pokročilé fázi se pak projevuje charakteristickým otokem a zčervenáním víčka, rozmazaným viděním a hnisavým výrůstkem těsně nad řasami. 

Příčin, proč ječné zrno na oku vznikne, může být celá řada. Na vině mohou být nečistoty v okolí, prašné prostředí nebo to, že se očí dotýkáme špinavýma rukama. Dámy poté často trpí ječným zrnem kvůli nevhodně zvolenému make-upu. Pro úspěšnou léčbu ječného zrna je nutné odstranit z bulky vzniklý hnis. K prasknutí bulky dojde většinou samovolně, správně zvolné bylinky ale mohou zánětlivý proces urychlit.

Na víčko je tak vhodné třikrát denně přikládat obklad namočený ve výluhu z heřmánku, světlíku a měsíčku, který vznikne spařením zhruba 50 gramů bylinkové směsi vroucí vodou. Hojení pomáhá také odvar z aloe, kdy zhruba 5 gramů čerstvých listů aloe vyluhujeme v převařené vlažné vodě a necháme alespoň 6 hodin odstát. Popíjet se vyplatí také měsíčkový čaj nebo čaj z listů z černého rybízu, které působí protizánětlivě. Pomoci může i inhalace bylinkové páry, například za použití heřmánku či tymiánu. Celkově je pak žádoucí zvýšit přísun vitamínu B a C. Pokud necháte oko v klidu a nebudete ho zatěžovat očními čočkami ani kosmetikou, měli by vás problémy s ječným zrnem opustit zhruba do sedmi dnů, v opačném případě se raději poraďte s lékařem.

V případě že trpíte často na zanícené bulky na víčku, je třeba se zaměřit na pročistění organismu vnitřním užíváním. Jednak podpořit imunitu, a to gemmoterapeutiky z černého rybízu a lesního bezu hroznatého, ale také působit bylinnými prostředky proti bakteriím a virům. Mezi nejlepší antibakteriální prostředky patří lichořeřišnice a česnek, viry pomohou likvidovat také tinktury eleuterokoku, grepu a gemmoterapeutika z vrbky bílé. Celkové zdraví oka a vidění pak zlepší gemmoterapeutika z borůvky.

Kontaktujte nás

Mapa prodejen

Naše produkty můžete zakoupit ve stovkách prodejen po celé České republice

Seznam prodejen