Nejčastějším projevem alergií jsou ekzémy a kožní onemocnění, jež vznikají z důvodu zanesení organismu.
Účinnými pomocníky na angínu jsou lichořeřišnice a grep. Působí preventivně i léčivě
Angína, která je známá též jako tonzilitida, je typickou nemocí v období klimatických změn, jakým je právě probíhající jaro. Tělo je po zimě oslabené a hůře bojuje proti bacilům, které se stejně jako angína šíří vzduchem. Nejrizikovější skupinou jsou děti od 5 do 15 let, které tráví mnoho času ve školním kolektivu, kde je riziko nákazy pravděpodobnější. Nejčastějším původcem angíny jsou bakterie, především rodu Streptococcus a Stafylococcus. Čas od času se můžeme setkat i s virovým či mykotickým původem onemocnění. Proti streptokokům a stafylokokům blahodárně působí lichořeřišnice, která je považována za výrazné přírodní antibiotikum. Na zánětlivých stavech může mít podíl i zlatý stafylokok. Také na něj máme v rostlinné říši možnosti likvidace, a to směs obou česneků, setého a medvědího. Pakliže angínu způsobují viry, je vhodné nasadit extrakt z grepfruitového semínka.
Inkubační doba angíny je jeden až čtyři dny. Projevuje se bolestmi a škrábáním v krku, kdy jsou krční mandle zarudlé, oteklé a často je pokrývá povlak bílých skvrn. Pokud pocítíme první příznaky bolesti v krku, doporučuje se v malých dávkách podávat šalvěj lékařská v podobě chladného nápoje. Angínu dále doprovázejí obtíže při polykání, bolest v uších, bolest hlavy, kašel, zvětšení či zduření mízních uzlin, případně rýma, horečka a zimnice. Chronická tonzilitida se pozná též podle zvýšeného zápachu z úst a pocitu tlaku na mandlích.
Předcházet angíně můžete posilováním obranyschopnosti organismu. Zvýšení imunity docílíte za pomoci bylin či pupenů – dobrým pomocníkem je například echinacea nebo tinktura ze semen grepu, která také zmírňuje alergie a je účinná i proti virovým nákazám. Jakmile v organismu nastane zánětlivý stav, je vhodné kloktat zředěnou tinkturu z grepu. Pomůže také zvýšený příjem vitamínů a minerálů, vyvážená životospráva a dostatečný pohyb na čerstvém vzduchu.
Při nakažení angínou doporučujeme tinktury obsahující látky pro posílení imunity, rozproudění lymfatického systému, očistu organismu a podporu správného fungování dýchacích cest. Bylinkou první volby je v případě angíny gemmoterapeutikum lichořeřišnice, které pomáhá v boji proti streptokokům i dalším bakteriím. Při zánětu mandlí, krku a uzlin působí blahodárně též výtažek z grepfruitového semínka, vinná réva a olše zase zlepšují chronické záněty a jsou považovány za přírodní antibiotikum. Vhodnou doplňující bylinkou je tinktura z medvědího česneku, která má antibakteriální účinky a pomáhá v boji proti stafylokokům.