Úpal či úžeh? Hodně pijte a chlaďte se

Při intenzivním slunečním záření, které není v létě vzácností, se může stát, že se lidské tělo přehřeje a přivodí si úpal nebo úžeh. Ty jsou důsledkem horka, s nímž se organismus neumí vyrovnat. Zatímco při úpalu se tělo přehřívá uvnitř, při úžehu působí ostré slunce na jeho povrchu. Vyvolané zdravotní obtíže jsou nepříjemné, lze je však zmírnit obklady i bylinkami.
Rubrika: 

Lidé si často obě onemocnění pletou. Úpal totiž zlidověl a stal se synonymem toho, co ve skutečnosti vlastně představuje úžeh. Ten si můžeme přivodit při dlouhodobém pobytu na přímém slunci. Platí, že čím prudší sluneční paprsky na nás dopadají, tím je pravděpodobnější, že se domů vrátíme s úžehem. Ten se většinou neprojeví ihned, ale s několikahodinovým zpožděním. Postižený je pak mozek a jeho blány. Úžeh navíc mnohdy nepřichází sám, ale ruku v ruce s úpalem.

 

Úpal je na druhé straně neschopnost těla vyrovnat se s vlastní termoregulací. Organismus přestane odvádět přebytečné teplo, čímž si přivodí přehřátí. Zatímco úžeh způsobuje sluneční záření, úpal má na svědomí nadměrné teplo. Může k němu dojít například v přehřátém autě nebo nevětrané místnosti, stejně tak v těsném davu třeba při koncertech. Zatímco úžeh ohrožuje všechny, rizikovou skupinou v případě úpalu jsou především děti, starší osoby, lidé se srdečním a cévním onemocněním a obézní.

 

Příznaky, které úžeh a úpal definují, jsou pro obě obtíže téměř totožné. Projevují se především zvýšenou teplotou až horečkou, která může v hraničních případech přesáhnout i 40 °C. Úžeh bývá spojován také s neurologickými potížemi, bolestí hlavy, nevolností, závratěmi, tuhnutím šíje, zrychlením srdeční činnosti a dechu a změnou krevního tlaku. Může nás přepadnout také zimnice. Při úpalu jsou symptomy navíc doprovázené zvracením a malátností.

 

Jak postupovat v případě, že dostanete úžeh? Důležité je v první řadě ochlazování kůže, zejména hlavy, pomocí obkladů. Hodně pijte chladné tekutiny, ale po malých dávkách. Kvůli vysoké ztrátě soli si vodu raději osolte, případně se poohlédněte po iontovém nápoji. Ideální je také umístit v dosahu ventilátor, protože kůže se snáze ochladí skrze proudící vzduch. Při úpalu dodržujte stejné zásady a přesuňte se do chladné, stinné místnosti. Zvedněte také končetiny. Pokud postižený úpalem upadne do bezvědomí, uveďte ho do stabilizované polohy a vyhledejte lékařskou pomoc.

 

Jestliže si rádi necháte od obtíží ulevit přírodou a bylinkami, sáhněte po heřmánku pravém. Jeho užití je mimořádně široké a všestranné. Nejenže mírní následky popálenin od slunce, ale také příznivě působí na žaludek, který je v případě úžehu i úpalu vystaven nevolnostem. Pomoci může také třezalka tečkovaná, která klidní organismus a mírní závratě. Taktéž gemmoterapeutikum z bezu černého, černého rybízu či ořešáku královského posilují nervový systém, imunitu a pomohou zvládnout tyto nevolnosti.

 

 

Na potírání je vhodné použít třezalkový či měsíčkový olej, které zklidňují a zlepšují popálenou pokožku.

Kontaktujte nás

Mapa prodejen

Naše produkty můžete zakoupit ve stovkách prodejen po celé České republice

Seznam prodejen