V létě se pocení nevyhneme, ochlazuje se tak náš organismus

Pocení patří k přirozenosti člověka, plní totiž důležitou funkci vylučování odpadních látek. Kromě typického podpaží jsou potní žlázy rozmístěné po celém těle s výjimkou okraje rtů či nehtů. Nejvíce se pak potíme na dlaních, nohou a na čele. V některých případech se však jedná také o různá onemocnění, především pokud se potíme během noci. Kromě nemocí se však na zvýšené produkci potu projevuje i nezdravý životní styl, příliš kořeněná jídla, kofein, nikotin a další. V tomto článku se zaměříme na to, jak lze pocení ovlivnit bylinami.
Rubrika: 

Pocení odborně nazývané hidróza je pro člověka nepostradatelnou funkcí těla. Kromě vylučování odpadních látek také reguluje tělesnou teplotu. Pocení probíhá přirozeně za jakékoliv teploty, zvyšuje se však v teplejším počasí, se stresem, při zvýšené fyzické aktivitě, ale i při rozčilení. Při všech těchto aktivitách slouží pocení k ochlazování organismu a již zmíněnému vylučování látek jako jsou soli, kyseliny nebo močovina. Tělo však při tomto procesu ztrácí také vodu a minerály, které je důležité doplňovat.

 

V případě nadměrného pocení lze hledat dvojí příčinu. Primární nadměrné pocení vychází z genetiky a je dědičné. Pokud se však zvýšená produkce potu v rodině dříve nevyskytovala, jedná se nejspíše o pocení sekundární. U toho typu se doporučuje vyhledat lékaře, který stanoví, proč k nadměrnému pocení dochází. Nejčastěji se jedná o příznak nějakého dalšího onemocnění. Mezi tato závažná onemocnění se řadí především záněty srdce, žlučníkový záchvat, zápal plic, nemoci štítné žlázy nebo hormonální změny v pubertě, menstruační cyklus či menopauza. Poměrně často se také setkáváme s pocením, které se nadměrně projevuje pouze na některých místech. Jedná o podpaží, dlaně rukou, plosky nohou, obličej nebo záda.

 

Obecně se však s pocením nejvíce setkáváme v podpaží, kde jsou kromě klasických potních žláz umístěny i aromatické žlázy, které způsobují zápach. Pro potlačení zápachu existuje několik možností, z nichž nejčastější je používání deodorantů a antiperspirantů. S používáním antiperspirantů bychom však měli být opatrní, vzhledem k tomu, že mohou způsobovat podráždění pokožky a ucpávají potní žlázy. Mezi novodobé metody patří také opakované aplikace botulotoxinu injekcemi nebo chirurgické odstranění potních žlázek. Obojí je však finančně velmi náročné.

 

Spolehnout se však můžeme i na přírodní řešení a v boji proti pocení využít bylinky. K odstranění nepříjemného tělesného pachu napomáhá tinktura z pupenů bezu černého, která posiluje také obranný systém organismu. Mezi další byliny, které pomáhají při nadměrném pocení, patří ořešák královský. Tinktura podporuje také správný chod obranného a cévního systému. Velmi účinným prostředkem je rovněž tinktura Plasmofit ze směsi pelyňku, červeného lapacha, pupenů vrby a kůry z vilcacory. Směs pomáhá především při parazitální zátěži organismu, která rovněž způsobuje nadměrné pocení.


Někdy je místo drahých deodorantů vhodné vyzkoušet přírodní lihový výluh z kořene lopuchu, kopřivy a lichořeřišnice.

 

Kontaktujte nás

Mapa prodejen

Naše produkty můžete zakoupit ve stovkách prodejen po celé České republice

Seznam prodejen