Viróza: nepříjemné onemocnění spojené s nástupem chladného počasí

Viróza postihuje většinu lidské populace především v chladnějším období roku. Nejčastěji bývá vyvolána prochladnutím organismu, oslabeným imunitním systémem a následným přenosem virů. V tomto článku se zaměříme na léčbu virózy, ale především na její prevenci.
Rubrika: 

Ke vzniku a propuknutí virového onemocnění přispívá mnoho různých faktorů. Oslabený imunitní systém hraje v tomto případě významnou roli. Tělo je vlivem nadměrné únavy nebo stresu k virovým infekcím náchylnější. Nejčastějším způsobem nákazy jsou viry šířené vzduchem, které napadají dýchací cesty. Ve většině případů se tedy setkáváme převážně s postižením dýchacích cest a průběh nemoci není příliš vážný. Pouze výjimečně mohou nastat i závažnější komplikace.

Mezi typické příznaky virového onemocnění patří rýma a kýchání, škrabání či bolest v krku a často se vyskytuje také pocit únavy a bolesti hlavy. V případě výskytu horečky se většinou jedná už o chřipku s těžším průběhem nemoci.

Průběh virózy do značné míry ovlivňuje fyzická i psychická kondice jedince a také věk. Někteří lidé se s virózou vypořádají za pár dní, u jiných se onemocnění projeví pouze oparem na rtu. Jako běžná doba trvání se uvádí 3-5 dnů. V počáteční fázi se u nemocného dostavuje pocit sucha v nose, často se objevuje také bolest hlavy, únava, malátnost nebo nechutenství. Neobvyklé nejsou ani pocity chladu s návaly horka. Potíže se během několika dní stupňují.

V případech lehké virózy není nezbytně nutné vyhledávat lékaře. Doporučuje se nasadit potná kúra, zvýšit přísun vitaminu C a vypít dostatek tekutin, nejlépe horké bylinkové čaje. Existují i různé přípravky na odkašlávání nebo nosní sprej. V případě nelepšení či zhoršení stavu je však nutné vyhledat lékaře.

Prevence virózy tkví v dodržování zdravé životosprávy. Člověk by měl dbát na dostatek fyzické aktivity a následného odpočinku, ale také na přísun pro tělo nezbytných vitaminů a minerálů. Neměli bychom zapomínat na přírodní bylinné přípravky, mezi které patří například tinktura z lichořeřišnice, která má příznivý vliv na dýchací cesty, nebo také tinktura z česneku, která se osvědčuje při léčbě plicních a průduškových zánětů. Vhodnou volbou je i tinktura z třezalky, která působí protizánětlivě. Na záněty v ústech lze použít rovněž gemmoterapeutikum z ořešáku královského. Výborný je také Plasmofit, který obsahuje směs pelyňku, červeného lapacha, pupenů vrby a kůry z vilcacory, jež posiluje odolnost organismu. Zvýšení obranyschopnosti podporuje i gemmoterapeutikum z černého rybízu.

Kontaktujte nás

Mapa prodejen

Naše produkty můžete zakoupit ve stovkách prodejen po celé České republice

Seznam prodejen