Vyčerpává vás podzim? Pomoc nabízí relaxace, správná strava i bylinky

Únava, ospalost, vyčerpání, zhoršení nálady, někdy dokonce i stres, to vše patří mezi nemilé příznaky podzimu. Přechod z letních veder do chladných deštivých dnů dokáže být neúprosný. Sychravé počasí působí negativně na naši energii, příroda se ukládá ke spánku a spolu s ní i naše těla. Co podzimní únavu způsobuje, a jak se s ní dá nejlépe bojovat?
Rubrika: 

Na vině je především mizící množství slunečních paprsků, ze kterých v průběhu léta získáváme energii. Sluneční záření má blahodárný vliv na povzbuzení organismu a ve chvíli, kdy se dny začínají zkracovat a noci prodlužovat, se naše tělo pomalu připravuje na zimu. Logicky pociťujeme větší potřebu spát, lenost či ospalost je přirozená. Změny v přírodě mohou ovlivnit také pokles imunity. Zatímco dříve bylo léto plné dřiny a podzim byl věnován odpočinku, dnes je harmonogram pracujících spíše opačný. V létě si užíváme dovolené, zatímco na podzim musíme zabrat. Naši únavu jednoduše nikdo omlouvat nebude. Lidé proti únavě s oblibou bojují pomocí kávy, energetických nápojů a jiných povzbuzovacích prostředků, které ovšem v dlouhodobém horizontu nemají příliš blahodárné účinky.

 

Lidské tělo nelze naprogramovat jako stroj, energii bychom měli čerpat postupně a dlouhodobě. Klíčem k úspěchu je správná životospráva – dopřejte tedy svému tělu i na podzim čerstvý vzduch a aktivní styl života. Pohyb je důležitý po celý rok a ani sychravé počasí nám nesmí zabránit v procházkách a kratších výletech. Pokud je vám moknutí v chladných teplotách proti srsti, můžete navštívit fitness centrum a vybrat si lekci podle svého gusta. Zkrátka si sami dle svého uvážení vyberte druh pohybu, který vám přináší radost. Pokud si vaše tělo navykne na pravidelnou pohybovou aktivitu, budete se zaručeně cítit lépe.

 

Jedním z nejdůležitějších zdrojů energie je spánek, proto se musíme obzvlášť snažit, aby byl co nejkvalitnější. Délka spánku by se měla pohybovat okolo osmi hodin denně a neměla by být ničím rušena. Pozornost věnujte relaxaci, ať už krátkodobé během dne, nebo dlouhodobější v podobě víkendu na horách či v lázních. Změna prostředí může tělu i duši pomoci nabýt ztracenou rovnováhu. Do relaxačních chvil v žádném případě nepatří pracovní e-maily nebo zapnutý počítač. Nezapomínejte odstranit všechny rušivé elementy a dopřejte si naprostý klid.

 

Energii můžete načerpat také ze stravy či bylinných extraktů. Dbejte kvalitního stravování, volte lehká jídla a doma připravované pokrmy. Na podzim vás mohou zasytit domácí polévky, tepelně upravená zelenina nebo luštěniny. Nezapomeňte na pravidelný přísun vitamínů, povzbuzující účinky mají citrusy či řepa. Doma se obklopte pozitivními barvami, pomoci povzbudit mohou rovněž různé vůně a koření, jako například hřebíček, skořice, kardamom, zázvor či aroma citronu a citronové trávy.

 

Pro úpravu celkového zdravotního stavu pomocí bylin se zaměříme na jednotlivé složky problému. K zlepšení a úpravě spánku pomohou bylinky kozlík, třezalka, gemmoterapeutikum z lípy a bakopy. Dále je vhodné se zaměřit na prevenci bakteriálních a virových onemocnění. Tam nám mohou pomoci tinktury z lichořeřišnice, česneku a semen grepu. Ke zvýšení imunity pomůže tinktura z eleuterokoku, který zároveň může nabudit organismus, a dále maralí kořen. Nejúčinnější jsou gemmoterapeutika z černého rybízu a lesního bezu hroznatého.

 

 

Problém únavy často vyřeší také posila a očista jater. Tam jsou nejúčinnějšími ostropestřec a gemmoterapeutikum z pupenů jalovce.

Kontaktujte nás

Mapa prodejen

Naše produkty můžete zakoupit ve stovkách prodejen po celé České republice

Seznam prodejen