Nejčastějším projevem alergií jsou ekzémy a kožní onemocnění, jež vznikají z důvodu zanesení organismu.
Vyhýbejte se zánětu střev, hrozí nevyléčitelné nemoci
Počet střevních zánětů bohužel stále stoupá, proto bychom se v tomto článku chtěli zaměřit na možné příčiny onemocnění střev a jejich prevenci. Celý proces trávení začíná již žvýkáním potravy, která putuje jícnem do žaludku. Potrava zůstává v žaludku 3 až 5 hodin a poté se přesouvá do tenkého střeva. Konečné zpracování potravy probíhá za účasti šťáv slinivky břišní, žluči a střevních šťáv. V tlustém střevě se vstřebává voda a působí zde bakterie, které dokončují proces rozkladu. Trávení je velmi komplikovaný a náročný proces a je důležitý správný průběh. Při jakékoliv chybě v celém tomto koloběhu se mohou dostavit menší či větší potíže. Mezi ty nejméně nebezpečné patří zácpa, plynatost nebo naopak průjem. Řada lidí se však v dnešní době setkává také se specifickými a nespecifickými záněty střev.
Mezi specifické střevní záněty řadíme ischemickou kolitidu, která souvisí s nedokrvením tlustého střeva, při kterém vznikají odumřelé oblasti. Tato odumřelá místa se musí následně chirurgicky odstranit. U projevů závisí na rychlosti a rozsahu nedokrvení střeva. Typickým příznakem je bolest břicha, která může být spojena s nevolností a zvracením. Poměrně často se objevuje nucení na stolici, průjmy a krev ve stolici. Příčinami tohoto onemocnění jsou šokové stavy, náročné operace, těžká dehydratace nebo působení některých léků. Léčba probíhá ve většině případů podáváním nitrožilní výživy, aby se střeva nenamáhala, a jsou podávána antibiotika. Dále se provádí kolonoskopie a zjišťuje se, jak závažná je daná situace.
Zánět střeva označovaný jako infekční kolitida je způsoben bakteriemi nebo viry a vyskytuje se v populaci nejčastěji. Typickými projevy jsou teplota a průjem. Při zahájení léčby antibiotiky se ve většině případů střeva rychle zhojí. Rizikové jsou především bakteriální záněty, které mohou vést až k odumírání střevní sliznice. Bohužel nejzávažnější infekce mohou vzniknout právě po léčbě některými antibiotiky. Při jejich užívání dochází k potlačení normální střevní mikroflóry a k infekci či přemnožení bakterií. Tyto bakterie způsobují záněty a nekrózy a v některých případech je nutné pacienta operovat a založit u něj dočasný či trvalý vývod.
U nespecifických zánětů střeva není zcela známa příčina vzniku. Určitou roli zde hraje imunitní reakce proti vlastním buňkám. Jde o onemocnění postihující především tlusté, ale také tenké střevo. Mezi tyto střevní záněty patří ulcerózní kolitida a Crohnova nemoc . U obou onemocnění poznáváme společné rysy, ale liší se rozsahem postižení trávicí trubice a hloubkou postižení střevní sliznice. Objevují se časté průjmy s příměsí krve či hlenu, křečovité bolesti břicha, váhový úbytek, únava a nechutenství. Přestože se lékaři snaží pacientům tyto choroby vyléčit, momentálně je léčba pouze udržovací a neexistuje lék na úplné uzdravení.
Některé nemoci sami sice neovlivníme, ale můžeme správnou činnost střev a trávicí soustavy podpořit přírodní cestou a bylinkami. Na správné fungování trávicí soustavy je sestavena gemmoterapeutická směs Fit-kolon, která obsahuje směs z pupenů dubu, černého rybízu, lnu setého, brusinky, olše a betaglukanu. Tato bylinná směs posiluje trávení a má blahodárný vliv na celou trávicí soustavu. Posiluje také obranné reakce a potlačuje vývoj škodlivých mikrobů. Bylinkou první volby v případě střevních problémů je kopretina řimbaba. Olše posílí protizánětlivé působení a zvýší regeneraci sliznice. Posílení imunity zajistí gemmoterapeutikum z černého rybízu. Další účinnou směsí je Helmifit, který je sestaven z česneku medvědího, pelyňku, kořene hořce žlutého a pupenů ořešáku amerického. Tintura pomáhá pročistit střevní trakt a zbavit jej parazitů. Česnek přispívá k udržování mikrobiální rovnováhy ve střevě a také posiluje obranu proti škodlivým střevním mikroorganismům. Pelyněk podporuje normální funkci trávicího traktu, pročišťuje a detoxikuje organismus. Hořec potlačuje výskyt červů v trávicím systému a spolu s ořešákem je po staletí používán ve střevních směsích proti parazitickým červům. Pokud se dostaví akutní trávicí problémy či nadýmání zvolíme tinkturu Amarit Forte, který pomáhá uklidnit žaludek a stimuluje tvorbu trávicích šťáv. Příznivě ovlivňuje rovněž peristaltiku střev a odstraňuje problémy s trávením a nadýmáním. Kromě tinktur můžeme zvolit med API-CONSUM, který působí na udržování rovnováhy trávicího systému a harmonizuje jeho funkce.