Za podráždění očí mohou v zimě špatné osvětlení a dlouhé sledování monitoru

Za podráždění očí mohou v zimě špatné osvětlení a dlouhé sledování monitoru
Mohlo by se zdát, že zima je pro oči vlastně odpočinkové období. Ve vzduchu nepoletuje dráždivý pyl a ani slunce nepálí tolik jako v teplejších měsících. Ale bohužel i v zimě se objevují negativní vlivy, které očím škodí.
Rubrika: 

Kvůli nedostatku slunečního svitu jsou lidé v zimním období nuceni více času trávit pod umělým osvětlením, které často bývá slabé či špatně nastavené. Pro zrak není dobré ani dlouhé sledování zářících displejů, ať už počítače, mobilu nebo moderních televizí. A v posledních měsících to platí ještě více než v minulosti, protože kvůli epidemiologickým opatřením mají lidé daleko méně možností, jak trávit čas venku.

Při práci na počítači, jak doma, tak v kanceláři, pomáhá správné osvětlení snižovat únavu. Světlo by mělo mít bílou barvu, která nejvíce připomíná denní světlo. Nejvhodnější je větší zářivka na stropě, která rovnoměrně osvětluje celou místnost a nedělá stíny. Pokud má pracovník na stole lampu, měla by stát tak, aby světelný zdroj nesvítil přímo do očí a ani se neodrážel v obrazovce. A co se týče obrazovky, ta by měla být vzdálená asi půl metru od obličeje a mít ztlumený jas.

I za správného osvětlení je však mnohohodinové sledování obrazovky počítače pro oči namáhavé. Odborníci doporučují dělat při práci každou půlhodinu přestávku, projít se alespoň po místnosti a zahledět se ven z okna, ideálně do zeleně. Při pohledu do dálky se uvolňují oční svaly, takže se zmírní napětí a únava očí ustupuje.

Dlouhodobě namáhané oči nám mohou pomoci posílit bylinné tinktury. Základem dobrého zraku je celková životospráva a výživa, svalový tonus a dobré nervy. Oko je začleněno do organismu zcela komplexně a podléhá vlivu řady orgánů. Jako celek podléhá játrům. Při řešení zlepšení zraku musíme brát v úvahu jednotlivé tkáně a části oka, které můžeme podpořit, pročistit a regenerovat pomocí bylin.

Jednou z bylin s pozitivními účinky na oko je schizandra. Splňuje předpoklad čínské medicíny – spolupráci jater a oka. Důležitý je také pro činnost oka stav zrakového nervu, kdy pomáhá k jeho regeneraci bělotrn kulatohlavý a javor babyka. Pro celkovou kvalitu sliznic oka je důležitý výtažek z pupenů černého rybízu a největší účinky na oko má gemmoterapeutikum z borůvky.

 

I v zimě potřebují oči ochranu před sluncem

Podráždění očí ovšem v tomto období nehrozí jen u monitoru. I přemíra přirozeného světla může způsobit problémy. Řada lidí si neuvědomuje, že slunce sice nehřeje v zimě tak silně, ale svůj zrak by měli chránit stejně jako v létě. Napadaný sníh totiž odráží až 90 procent slunečních paprsků. Několik hodin ve slunečném počasí bez ochrany očí může vést až k zánětu rohovky. Pokud navíc fouká, vysušuje se slzný film a oko je k podráždění náchylnější. Při podráždění oka povětrnostními vlivy, při začínajícím zánětu podpoříme celkově sliznici oka, jednak protizánětlivým výtažkem z pupenů olše a vinné révy, celkově sliznice z houbičky penízovky, pýru a černého rybízu, které zlepšují stav sliznic.

Kontaktujte nás

Mapa prodejen

Naše produkty můžete zakoupit ve stovkách prodejen po celé České republice

Seznam prodejen