Nejčastějším projevem alergií jsou ekzémy a kožní onemocnění, jež vznikají z důvodu zanesení organismu.
Za poruchami menstruace může stát stres, ale i vážnější obtíže. Pomůže andělika čínská
Délka menstruačního cyklu, která je považována za zdravou, je 24 až 35 dní. Menstruační krvácení by mělo běžně trvat zpravidla dva až sedm dní a žena by při něm měla přijít obvykle o 30 až 40 ml krve. Pakliže ztratí více než 80 ml krve nebo délka cyklu či krvácení přesahuje standard, je na čase zbystřit. S výkyvy v menstruaci se přirozeně setkávají mladé dívky v prvních letech menstruace a zralé ženy, u nichž nastupuje menopauza. Jestliže se poruchy periody objeví v průběhu života, může být na vině více příčin.
Nejčastějšími z nich jsou hormonální nerovnováha, změna hormonální antikoncepce, nízká tělesná hmotnost či výkyvy váhy, ale také obezita, poruchy příjmu potravy, vrcholový sport, zvýšený a dlouhodobý stres nebo cestování. Poruchy menstruace nelze brát na lehkou váhu, zejména pokud se obtíže opakují. Významnou roli v nich totiž mohou hrát nebezpečnější zdravotní souvislosti. Tyto nesrovnalosti mohou poukázat na vážnější gynekologické problémy, mezi nimi na zánětlivá onemocnění vaječníků, dělohy či pánevní oblasti, myomy, polypy děložní sliznice nebo dokonce nádory děložního čípku a sliznice.
Jestliže je nepravidelná menstruace jednorázovou záležitostí, není potřeba ihned vyhledat lékaře. V tomto případě můžeme použít bylinnou léčbu v podobě tinktury z ptačího jeřábu a také gemmoterapeutikum směs černý rybíz-maliník. Pokud se však problémy objevují pravidelně nebo je periodické krvácení abnormálně silné, návštěvu gynekologické ambulance nelze odkládat. Vhodná léčba zpravidla závisí na příčině a typu poruchy, ale také na věku ženy. Pokud není nutné přistoupit k obtíži chirurgicky, obvykle vyžaduje léčba užívání léků na hormonální bázi.
V současné době však lze poruchy menstruačního cyklu řešit také alternativními cestami. Jednou z nich je využití léčivých účinků bylin. Na zdraví ženských orgánů blahodárně působí především andělika čínská, ptačí jeřáb, maliník, měsíček a další. Ty zároveň posilují rovnováhu v organismu a imunitní systém, příznivě ovlivňují cirkulaci krve, zmírňují stres a jsou také silnými antioxidanty které chrání tkáně před poškozením kyslíkovými radikály. Při řešení gynekologických problémů jsou také vhodné sedací vanové koupele složené ze směsi měsíčku, řebříčku, kontryhelu, přesličky, lichořeřišnice a chmele. Koupel pomáhá odstranit zánětlivé stavy, mykózy i potíže provázené klimakteriem.