Za vznikem žlučníkových kamenů stojí cholesterol, pozor na živočišné tuky

Nezdravý životní styl má za následek mnoho různých onemocnění, mezi které patří i vznik žlučníkových kamenů. Kameny vznikají především při nedostatku tekutin, konzumaci jídel s vysokým obsahem tuku, ale svou roli hraje i obezita a stres. Kameny lidem vyvolávají žlučníkové záchvaty a při jejich usazení hrozí riziko poškození stěn žlučníku nebo ucpání žlučových cest. V tomto článku se zaměříme na léčbu žlučníkových kamenů, ale především na jejich prevenci.
Rubrika: 

Ke vzniku žlučníkových kamenů přispívá zmíněný špatný životní styl, ale vyšší procento případů se objevuje také s rostoucím věkem. Problémy se žlučníkovými kameny se nejčastěji vyskytují po 40. roce života. Náchylnější jsou v tomto případě ženy, protože na vznik kamenů má vliv také ženský pohlavní hormon. S vyšším rizikem vzniku kamenů se tak setkávají také ženy, které užívají hormonální antikoncepci, těhotné ženy nebo ženy v období menopauzy.

 

Vznik žlučových kamenů má na svědomí samotná žluč a její součásti: cholesterol, bilirubin a vápník. Pokud je žluč přesycena některou z jejích složek, začnou se v žlučníku tvořit krystaly. Na ně se následně přichytávají další látky a vzniká tak kámen. Tyto kameny se dělí dle svého vzniku na cholesterolové, pigmentové či smíšené. K přesycení žluči a následné tvorbě kamenů dochází při zvýšeném vylučování odpadních látek do žluči nebo také porucha odchodu žluči ze žlučníku.

 

Typickými příznaky výskytu žlučníkových kamenů jsou žlučníkové záchvaty. Objevují se nejčastěji několik hodin po jídle typicky pozdě večer nebo v noci. Bolest se projevuje v okolí pod pravým žebrem, ale může vystřelovat až do zad nebo ramene. Tato bolest je velmi silná a trvá v rozmezí desítek minut, ale i několika hodin. K záchvatu se připojuje také nevolnost, zvracení, nadýmání nebo dokonce zrychlený tep a dech.

 

V případě léčby již vzniklých kamenů odborníci přistupují buď ke konzervativní, nebo chirurgické léčbě. Vždy záleží na celkovém stavu pacienta a velikosti kamenů. U neinvazivní léčby se lékaři snaží pacientovi podávat léky tlumící stahy žlučníku, např. atropin, vitamíny a pacienti mají zákaz konzumace rizikových potravin. V případě chirurgického zákroku se volí mezi drcením kamenů laserem a odejmutím kamene malými otvory přes břišní stěnu.

 

Mezi zásadní možnosti prevence je snížení příjmu potravin s vysokým podílem cholesterolu. To znamená omezit především živočišné tuky, ale také cukr, který v kombinaci s tuky působí nepříznivě. Naopak je vhodné dodržovat pravidelné stravování a dostatek tekutin, které z těla pomáhají odvádět odpadní látky. Prevenci lze podpořit také dostatečným přísunem hořčíku a vlákniny. V případě, že se již kameny projevily, musí pacient dodržovat velmi přísnou dietu. V každém případě je nutné navštívit lékaře a daný problém s ním konzultovat.

 

V případě bylinné podpory žlučníkových kamenů se můžeme obrátit na tinkturu z pupenů ostropestřece, která normalizuje metabolismus bílkovin, tuků a cukrů a přispívá tak k optimalizaci vylučování žluče a funkce žlučníku. Před působením toxických látek pomáhá chránit játra také gemmoterapeutikum z rozmarýnu, které stimuluje tvorbu trávicích šťáv a žluče, usnadňuje trávení tuků a podporuje obranyschopnost a imunitní systém. Komplexní péči o vnitřní orgány představuje bylinná směs Helmifit, která pomáhá pročišťovat střevní trakt a detoxikovat organismus. V této tinktuře napomáhají byliny, jako je česnek medvědí, pelyněk, kořen hořce žlutého a pupeny ořešáku amerického. Tinktura z pupenů jalovce pak zlepšuje trávení, odstraňuje bolesti žaludku spojené s nedokonalým trávením a zlepšuje hospodaření organismu se žlučí. Rozpouštění těchto usazenin také podpoří gemmoterapeutikum z jasanu a buku či tinktura z židovské mochyně.

Kontaktujte nás

Mapa prodejen

Naše produkty můžete zakoupit ve stovkách prodejen po celé České republice

Seznam prodejen