Žaludeční vředy? Nekouřit, nekořenit, nepít!

Každého desátého člověka postihnou během života žaludeční vředy. Choroba, která se častěji týká mužů, by v žádném případě neměla být podceňována.
Rubrika: 

Za problémy se žaludečními vředy stojí narušení sliznice žaludku, která je v normálním stavu před poškozením žaludečními šťávami chráněna hlenem. Pokud však dojde k porušení této ochrany, žaludeční šťávy sliznici natráví a může dojít ke vzniku vředu. 

Příčinou snížení ochrany může být například kouření, nepravidelný příjem potravy nebo její nevhodné složení, ale také pití alkoholu a kávy. Za vznikem vředu však můžeme hledat i nadužívání některých léků, případně dlouhodobý stres. Svou roli samozřejmě hrají i genetické faktory. 

Mezi příznaky již vzniklého žaludečního vředu patří bolest nejčastěji v nadbřišku, která je pociťována přibližně do dvou hodin po jídle. Výjimečné není ani říhání, nechutenství či nucení na zvracení. 

Nemocným se doporučuje vůbec nekouřit, nebo alespoň vynechat kouření nalačno, které povzbuzuje vytváření žaludečních šťáv. Lidé se žaludečními vředy by se měli vyvarovat veškerého alkoholu či nápojů, které obsahují kofein. Jejich strava by měla být pravidelná, v menších porcích, ideálně s převahou mléčných produktů a naopak ne příliš kořeněná.

V rámci klasické léčby se využívají například léky na snížení kyselosti žaludečních šťáv, v případě komplikací pak přichází na řadu endoskopie či chirurgické řešení. 

Při řešení tohoto problému je možné obrátit se také na přírodu. V prvé řadě je nutné zlikvidovat bakterii helikobekter a další nepříznivé bakterie. V tom nám pomůže tinktura ze semen grepu a lichořeřišnice. Dalším problémem je regenerace sliznice trávicího traktu, pro niž můžeme využít několik bylin se slizovým charakterem – pýr, lopuch či rakytník. Ke tvorbě a regeneraci sliznic přispěje i penízovka. Také mezi gemmoterapeutiky je celá řada prostředků k regeneraci. Například protizánětlivě působící olše, ale také ty, které příznivě ovlivňují kvalitu sliznic, tedy dub, len či černý rybíz. Pomůže i směs bylin s názvem Fitkolon.

Jelikož funkci žaludku ovlivňuje také činnost a stav žlučníku a slinivky, je dobré je uklidnit působením bylin, jako je ostropestřec, gemmoterapeutikum z jalovce nebo žita či tinkturou z penízovky. Osvědčuje se také působení rakytníkového oleje a výtažku z houby čagy, který nalezneme pod názvem Befungin. Tyto prostředky mohou v krátké době stav žaludku napravit.

Pro udržení rovnováhy celého trávicího systému a harmonizaci jeho funkce při zatížení stresem nebo nevyváženou či nepravidelnou stravou se hodí med API-CONSUM s výtažky rozmarýnu, borůvky, dubu, kopřivy, jalovce a fíkovníku.

Kontaktujte nás

Mapa prodejen

Naše produkty můžete zakoupit ve stovkách prodejen po celé České republice

Seznam prodejen