Nejčastějším projevem alergií jsou ekzémy a kožní onemocnění, jež vznikají z důvodu zanesení organismu.
Zánět dutin: komplikace běžného nachlazení a rýmy
Onemocnění se ze začátku projevuje vodnatou rýmou, která však postupně přechází v rýmu hnisavou a mohou se objevovat i teploty okolo 38 °C. Typickými příznaky zánětu dutin jsou tupá bolest hlavy a také bolest při poklepu postižené dutiny. Mezi další příznaky patří i přechodná ztráta čichu, bolesti svalů a obtížné smrkání. Nemocný mívá nepříjemný pocit v ústech a z důvodu infekce se u něj objevuje zápach z úst.
Záněty dutin mohou být akutní nebo chronické. Akutní záněty trvají obvykle 2 až 3 týdny. Jejich průběh je sice prudký, ale pacient je po léčbě v úplném pořádku. U chronických zánětů se setkáváme s mírnějším průběhem nemoci, která však trvá i několik měsíců a sliznice mohou být trvale poškozeny.
Kromě přenosu infekce při rýmě může k zánětům docházet i jinými způsoby. Často se s jejich se vznikem setkáváme při zánětu zubního lůžka, při kterém se mohou infikovat dutiny horní čelisti. Dalším příkladem jsou takzvané letní sinusitidy, jež vznikají v okamžiku, kdy nám nateče voda do nosu a do dutin.
Léčba zánětu dutin se odvíjí podle příčiny. V případě virového původu nemoci se doporučuje především klid a léčba zaměřená na posílení imunity organismu. U bakteriálních infekcí se přistupuje k léčbě antibiotiky. Pokud však vytvořený sekret nemůže samovolně odtékat, je nutné přistoupit k punkci dutiny. Punkce je prováděná silnou jehlou, kterou je propíchnuta stěna dutiny a odsaje se její obsah.
Pro prevenci před zánětem dutin je vhodné posilovat imunitu například otužováním organismu. Samozřejmostí je také včasná léčba nachlazení a především rýmy. Důležité je uvolňování nosních dutin a ředění hlenu nosními kapkami. Účinnou metodou jsou i přírodní bylinné tinktury. Tinktura z měsíčku lékařského nám pomáhá při kašli a má antibakteriální účinky. Kapky z grepu obnovují normální stav vedlejších nosních dutin a pomáhají při rýmě, likvidují bakterie, viry a plísně. Po tinktuře z modřínu opadavého je dobré sáhnout v případě zánětu dýchacích cest a použít ji pro inhalaci. Gemmoterapeutikum z třezalky nám usnadní dýchání a zklidní dýchací cesty. Účinná je i tinktura z žampionu, který je přírodním antibiotikem dýchacích cest. Regeneraci sliznic a celkovou imunitu zajišťuje gemmoterapeutikum z černého rybízu.