Nejčastějším projevem alergií jsou ekzémy a kožní onemocnění, jež vznikají z důvodu zanesení organismu.
Zánětlivé onemocnění revma a dna: riziko propuknutí je vysoké
Revma bez známé příčiny
Revmatoidní artritida je onemocnění imunitního systému, které se nejčastěji projevuje zánětlivým onemocněním kloubů. Přestože se nejčastěji setkáváme s kloubními problémy, revma může zasáhnout i jiné orgány v těle. Nejčastěji tímto onemocněním trpí ženy středního věku, u kterých jsou postiženy drobné klouby ruky, zápěstí a kotník. Výjimkou však nejsou ani záněty velkých kloubů u kyčlí a kolen.
Příčina tohoto onemocnění tkví v porušení imunitního systému. Porušený systém reaguje proti vlastním tkáním, které poškozuje a vyvolává v nich chronický zánět. Doposud však není známá příčina tohoto onemocnění. Kloubní zánět vzniká vniknutím bílých krvinek do kloubu, kde způsobují otok. Pacient pociťuje horkost, citlivost na dotek a sníženou pohyblivost. Po určité době se dostavuje deformace kloubu.
V rámci léčby přistupují lékaři nejprve k okamžitému odstranění bolesti a poté se snaží určit diagnózu. Potvrzení či vyvrácení revmatoidní artritidy obvykle trvá i několik měsíců. Pokud se diagnóza potvrdí, lékař zahájí léčbu různými skupinami léků, které vzájemně kombinuje. Kromě užívání léků nesmíme zapomínat na úpravu životního stylu a pravidelné cvičení. Úkolem cvičení je udržet pohyb v postižených kloubech, zabránit ochabnutí svalů a ztuhnutí kloubů.
U všech problémů pohybového aparátu, tedy i u revmatu, vyloučíme jako jednu z možných příčin borelii a do sestavy zařadíme topol. Také Plasmofit může podpořit imunitu a vyloučit další možné příčiny. Jasan nebo buk očistí klouby od kyseliny močové, třezalka a olše působí protizánětlivě. Na otoky použijeme buď thújový olej, Slatinické mazání, nebo i koncentrát do koupele na lymfu, který pročistí lymfatický systém, a tím mizí i otoky.
U dny dejte pozor na tvrdou vodu
Dnová artritida je metabolické onemocnění, které se vyznačuje zvýšenými hodnotami kyseliny močové v krvi. Kyselina se v podobě krystalků solí ukládá v kloubech a vyvolává zde zánětlivou reakci. Při tomto onemocnění bývá nejčastěji postižen kloub palce nohy, který se projevuje zarudlým, velmi citlivým a horkým otokem. Onemocnění doprovází častý výskyt mimokloubních projevů, mezi které řadíme vysoký krevní tlak, poruchu metabolismu tuků, cukrů, chronické poškození kloubů a funkce ledvin, na které se léčebně zaměříme. Nejčastěji se dna vyskytuje u mužů ve středním věku.
Za základní příčinu dnové artritidy je považována již zmíněná zvýšená hladina kyseliny močové v krvi. Zvýšená hladina může být vyvolána celou řadou faktorů. Rozhodující je věk, pohlaví, genetické dispozice, ale také skladba jídelníčku a pohyb. Propuknutí nemoci souvisí se zvýšenou konzumací alkoholu a masa. Rizikové je velké množství takzvaných purinů, které se v těchto potravinách vyskytují. Z purinů vzniká v těle kyselina močová a hrozí propuknutí nemoci.
Léčba dny souvisí s pravidelným užíváním předepsaných léků, ale opět i s úpravou životního stylu. Prvním krokem je úprava tělesné hmotnosti, která přímo ovlivňuje vznik dnové artritidy. S tím souvisí i snížení příjmu nasycených mastných a transmastných kyselin, které je vhodné nahradit rostlinnými oleji a přiměřenou konzumací ryb. Rozhodně bychom měli dbát také na pitný režim, ale vyhýbat se tvrdé a chlorované vodě. Samozřejmostí je omezení alkoholu, který může způsobit bolestivé záchvaty akutní dny.
Léčbu dny podpoříme i vhodně zvolenými bylinnými přípravkami. Tinktura z jasanu a buku optimalizuje množství kyseliny močové v krvi a příznivě ovlivňuje také stav a funkci kloubů. Protizánětlivé působení zabezpečí třezalka, olše, vrba, která zároveň uklidňuje bolestivé stavy. Na klouby a močové cesty působí pozitivně také topol, který celkově dezinfikuje organismus. K vnějšímu užití využijeme smrkový výluh, který je účinný při bolestech kloubů, zad a je vhodný i na otoky. Výluhem potíráme nateklá a bolestivá místa 2x denně a můžeme přidat obklady z thújového oleje, které někdy výrazně zlepší stav.