Nejčastějším projevem alergií jsou ekzémy a kožní onemocnění, jež vznikají z důvodu zanesení organismu.
Zatočte s jarní únavou: Energii tělu dodá maralí nebo čertův kořen
Jarní únava vzniká už v zimě a může za to především chladné počasí, málo slunečního svitu a jídelníček, který kvůli nedostatku čerstvých potravin neobsahuje všechny důležité prvky pro náš organismus. Další faktory, které mohou ubírat tělu energii je málo pohybu a naopak mnoho cukrů a tuků ve stravě.
Nejlepší cestou, jak probudit tělo i mysl v jarních měsících je rozpohybovat se. Ideální jsou aktivity na čerstvém vzduchu. Při sportu totiž naše tělo vyplavuje endorfiny, kterým se říká hormony štěstí a ty spolehlivě jarní únavu zaženou. Současně vyměňte zimní jídelníček za ten jarní, který bude více odlehčený. Zařaďte do něj zejména větší množství čerstvého ovoce a zeleniny konzumované co nejčastěji syrové, aby zůstalo zachováno co nejvíce vitamínů a minerálů. Energii a důležité stopové prvky dodají i saláty z listů pampelišek nebo kopřiv.
Spolu s odlehčeným stravováním zvyšte i příjem čisté vody, aby se z těla odplavily usazené nečistoty. Vyhněte se tučným a smaženým pokrmům a sladkostem, které naopak energii ubírají. Zařadit do jídelníčku můžete i čerstvé šťávy či smoothie, avšak přednost dávejte zeleninovým nebo případně mixu zeleniny, bylinek a ovoce. V ovocných šťávách je totiž kromě vitamínů také zbytečně moc cukru. Bohatě tak postačí šťávou obohatit jídelníček nebo takto nahradit jedno jídlo denně.
Zahnat jarní únavu můžeme i pomocí bylinných tinktur. Silným životabudičem ze světa bylin je například maralí kořen, který posiluje tělní funkce, dodává energii a zvyšuje naši obranyschopnost. Dále snižuje hladinu cukru, tuku a cholesterolu v krvi, má příznivý vliv na činnost jater i na kardiovaskulární systém. Pozitivně ovlivňuje také deprese.
S únavou si poradí i eleuterokok neboli čertův kořen, jenž povzbuzuje jak fyzicky, tak psychicky. Bylinka posiluje imunitní systém, napomáhá při vyčerpání a přispívá k udržování normální hladiny krevního cukru. Odbourává cholesterol a zpomaluje sklerotizaci cév. Zlepšuje prokrvení srdečního svalu i mozku a můžeme jej využít i při stavech slabosti, doléčování infekcí a při přepracovanosti.
Povzbudit umí také tinktura z pupenů černého rybízu, která je zároveň vhodná při snížené imunitě a zánětlivých procesech v organismu. Tinktura z jalovce zase zlepšuje činnost jater a zahání únavu. Netradiční alternativou dodání energie může být bio sirup Pantohematogen, který obsahuje extrakt z jeleních parohů. Sirup je bohatý na vitamíny, aminokyseliny, fosfolipidy, nukleové kyseliny a minerály a používá se při únavě, rekonvalescenci a psychické i fyzické slabosti.