Zdravé ruce: Příliš mnoho vody škodí, nehtům prospějí bylinky

Na rande, ale i na pracovním pohovoru – ruce jsou vizitka, kterou se prezentujeme každý den. Jak si je udržet krásné a zdravé? Popraskaná kůže na rukou, roztřepené, nebo dokonce okousané nehty a záděry kolem nehtových lůžek? To vše v nás může vyvolat podobný dojem jako špinavé boty nebo zašedlá košile. Poraněná kůže navíc může být svědivá či bolestivá. Jak tedy o zdraví i vzhled rukou správně pečovat?
Rubrika: 

 

Ideální tvar

Ať už nalakované, nebo přírodní nehty by měly být vždy upravené a zkrácené na takovou délku, která nebrání každodenním činnostem. Především ženy by si měly dát pozor na to, že delší nehty se snadněji lámou a zatrhávají. Přestože řada lidí nedá dopustit na manikúrní nůžky či kleštičky, pro nehty je nejšetrnější pilník. Lépe než kovový se hodí skleněný – hrubší strana se využívá na zkracování, jemnější potom na dorovnání tvaru. Nehet by měl tvarem kopírovat nehtové lůžko. Pilování by mělo vždy být vedeno jedním směrem, aby nedošlo ke zbytečnému třepení. Pokud se ale nehty často zalamují a třepí i přes správnou a pravidelnou manikúru, problém může být někde jinde. Na vině může být nedostatek některých důležitých látek jako železo, vápník či vitamíny D a B. Při péči o nehty se musíme zaměřit především na odplísnění nehtů a také na dodání chybějících stopových prvků do tkáně. Důležitá je posila ledvin, jež mohou v tomto směru být účinné. K tomu využijeme lichořeřišnici a vřes. Stopové prvky chybějící ve tkáni nehtů lze dodat pýrem, lopuchem, gemmoterapeutikem z jedle či borovice. Na plísňové problémy, které řešíme hlavně vnitřním užíváním bylinných prostředků, je vhodná penízovka, česnek či grep. Můžeme též využít grepový olej, kterým nehty potíráme nebo si z něj uděláme obklad.


Stop okusování

Nehty jsou nepřehlédnutelnou součástí každé ruky. Jejich okusování si řada lidí jako zlozvyk nese už z dětství. V takovém případě může pomoci nošení rukavic nebo použití speciálního laku na nehty proti okusování, který se záměrně vyrábí s odpudivou příchutí. Pokud je ale okusování nehtů vyvoláno úzkostí nebo stresem, je potřeba nejprve vyřešit jeho příčinu.

Na stavy stresů a úzkostí či pro zklidnění organismu je vhodná celá řada bylinných prostředků. Odedávna se využívá třezalka, vrbka či kozlík. Dnes se ovšem ukazují velice účinné též gemmoterapeutika z pupenů lípy, levandule a bacopy.


A co kůže?

Kůže na rukou si nezaslouží o nic méně péče než nehty. Kůžička kolem nehtů by se v žádném případě neměla zastřihávat. Pro její úpravu slouží speciální pomerančové dřívko. Rozpraskanou kůži na rukou může v teplejších měsících způsobovat klimatizace. Kůži paradoxně vysušuje také časté mytí rukou. Ruce je proto dobré pod proudem vody držet jen krátce a při problémech s vysycháním je pravidelně krémovat. Při práci s čisticími prostředky je v každém případě vhodné použít ochranné rukavice. K regeneraci kůže můžeme též využít bylinné prostředky v podobě penízovky, pýru či lopuchu. Na vnější použití, tedy potírání, nám poslouží mast z bylin měsíčku, lnice a lopuchu, jež zvláčňuje a regeneruje kůži.


Kontaktujte nás

Mapa prodejen

Naše produkty můžete zakoupit ve stovkách prodejen po celé České republice

Seznam prodejen