Nejčastějším projevem alergií jsou ekzémy a kožní onemocnění, jež vznikají z důvodu zanesení organismu.
Zima vysušuje pokožku a zhoršuje kožní problémy. Na pomoc si vezměte lopuchový olej a čtyřkvětovou mast
Zima snižuje činnost mazových žláz v pokožce, následkem čehož se z ní odpařuje voda a zeslabuje se ochranný kožní film. Kvůli tomu je kůže citlivější a náchylnější na změny. Normální stav kůže pomůže z dlouhodobého hlediska zachovat kopřiva a lopuch větší. Kopřiva se také osvědčila v péči o hojení ran, které jdou obvykle ruku v ruce s popraskaným povrchem kůže. Na vysušenou pokožku účinkuje i lopuchový olej, který zklidňuje její citlivost. Stejně tak podrážděnou pokožku umí zklidnit bylinný sprej na podporu kožního aparátu.
Během zimy se ovšem dostavují i další kožní obtíže. Jednou z nich je atopický ekzém, který trápí především děti a mladší ročníky. Protože patří mezi alergie, jedná se o reakci imunitního systému, který se přehnaně brání změnám teploty. Ekzém se projevuje zarudlými záněty, svědivou vyrážkou nebo puchýřky na různých částech těla, nejčastěji na obličeji a rukou. Zde se hodí potírat postižená místa bylinnými oleji, mastmi či spreji, které revitalizují kožní tkáně a zklidňují podráždění. Důležité je však očistit tělo i vnitřně. Odplísnit organismus, k čemuž slouží penízovka, posílit játra – jalovcem nebo ostropestřcem a – zvednout protialergickou složku za pomoci černého rybízu. Důležitá je u ekzémů i očista střeva různými prostředky, jako je Zelený jíl či Enterosgel.
Chladné počasí a oslabená imunita kvůli chřipkám a dalším sezónním onemocněním zhoršují také lupénku. Jedná se o zánětlivé onemocnění, které je charakteristické viditelnými šupinkami na těle. Pro zmírnění projevů lupénky je důležité především zdraví žlučníku a jater. Na ty příznivě působí ostropestřec a gemmoterapeutikum z jalovce, rozmarýnu a žita. Na ošetření kůže můžeme použít zklidňující lopuchový olej a mast Psorikalis.
Kvůli změnám teplot nebo zapaření v teplém oblečení se může na těle objevit i kopřivka. Ta o sobě dává vědět zarudnutím kůže, drobnou vyrážkou a svěděním. Obvykle sama během několika dnů odezní, ale její odchod můžete urychlit i zábaly z třezalkového oleje. Při kožních problémech se osvědčila i čtyřkvětová mast, která zjemňuje a zaceluje popraskanou pokožku. Pokud má být kůže zdravá, je nezbytné podpořit i činnost slinivky. K tomu pomůže tinktura z penízovky.