Nejčastějším projevem alergií jsou ekzémy a kožní onemocnění, jež vznikají z důvodu zanesení organismu.
Zimní sporty: Byliny, které by neměly chybět v lékárničce sportovce
Kdo maže, ten netrpí
Lyžaři dobře znají problémy, které mohou nastat v případě, že nevěnují dostatečnou pozornost své pleti. Studený horský vzduch ji vysuší a ošlehá, kůže je pak zarudlá a popraskaná. Na svahu hrozí také spáleniny z ostrého horského slunce. Nejlepším způsobem, jak se těmto problémům vyhnout, je samozřejmě prevence, která spočívá v krémech s ochranným UV faktorem i v dostatečném promaštění pleti. Pokud jsme však již podcenili péči o svou pokožku, je možné využít pomoci bylin. „Na kožní potíže dobře působí například tinktura z pupenů lesního bezu, černého bezu, lopuchu, gemmoterapeutikum z lnice a dubu. Ty navíc pomáhají zlepšovat imunitu, což každý sportovec v zimě ocení. Na hojení všech kožních problémů se doporučuje čtyřkvětová mast s bezem. Pomůže také v případě nejrůznějších nehojících se poranění kůže a zacelí naše rozpraskané ruce i paty,“ vysvětluje Jarmila Podhorná ze společnosti Naděje, která také nabízí mast s výtažky z kalisie, jež urychlí revitalizační procesy poškozené kůže.
Víno nejen do skleničky
Namožené svaly a bolavé klouby mohou být častým výsledkem nejen zimního sportování. Pokud před zátěží podceníme dostatečné zahřátí svalů protahováním, můžeme celou zimní dovolenou strávit s úpornou bolestí pohybového aparátu, v horším případě i s úrazem. V naší zimní lékárničce by tak neměla chybět například tinktura z vinné révy a olše, která pomáhá v případě bolavých zad a zvládá řešit i poúrazové stavy. Při zlomeninách můžeme do těla dodat stopové prvky gemmoterapeutiky z borovice, sekvoje či jedle. Pokud nás potká zlomenina, můžeme vyzkoušet urychlit její hojení mastí z kostivalu a kaštanu. Ta navíc pomůže i v případě modřin a podlitin, kterých se můžeme při zimním sportování také dočkat. Pohybovému aparátu pak dobře svědčí bylinné koupele, obzvláště ty, které obsahují výtažky ze smrku, borovice a kostivalu. Tyto koupele nejen uleví při problémech s klouby, ale také osvěží v případě svalové únavy.
Spousta energie, žádné viry
Zimní sportování představuje také zvýšené nároky na naši obranyschopnost. Zpocení při sportu a následné prochladnutí může mít za následek sníženou schopnost odolávat virům. Proto bychom měli pamatovat také na posilování naší imunity. „Obranné reakce našeho organismu výborně stimuluje třezalka, schizandra a černý rybíz. Proti bakteriím pak skvěle působí tinktura z pupenů lichořeřišnice, česneku a ze semen grepu. Na podporu imunity se hodí vinná réva, lesní bez, černý rybíz a ořešák. Mezi známá přírodní antibiotika pak patří vrba i ořešák královský,“ doporučuje Jarmila Podhorná ze společnosti Naděje. „V zimě na horách se bude dobře užívat také med s výtažky z lesního bezu a černého rybízu. Ten totiž nejen posílí imunitu, ale také okamžitě dodá energii,“ uzavírá Podhorná.