Nejčastějším projevem alergií jsou ekzémy a kožní onemocnění, jež vznikají z důvodu zanesení organismu.
Proč je slinivka důležitá a jak zajistit, aby správně fungovala
Mezi nejčastější onemocnění slinivky patří záněty, které se dělí na akutní a chronické. Akutní zánět o sobě dá vědět prudkou bolestí v horní části břicha, jež může vystřelovat až k lopatce. Nejčastěji ho způsobí přehnané holdování alkoholu nebo žlučové kameny, které ucpou žlučovod. Člověku se udělá nevolno, má ztuhlé břicho a zrychleně dýchá. Stav se může rychle zhoršovat, je proto nezbytné vyhledat lékařskou pomoc.
Chronický zánět má zpočátku nenápadné projevy. Bolest břicha se objevuje poté, co člověk sní nějaké těžké jídlo nebo si dá alkohol. Jak zánět postupuje, jsou bolesti silnější a častější, pacient trpí nechutenstvím a může se u něj rozvinout cukrovka. I v tomto případě je potřeba nasadit dietu a svěřit se do rukou lékaře.
Pokud chceme problémům se slinivkou předcházet, v první řadě bychom měli omezit pití alkoholu a vysadit tučná a sladká jídla. Abyste slinivce ulehčili práci, zařaďte do jídelníčku co nejvíce čerstvých potravin a vyhněte se průmyslově zpracovaným jídlům. Je lepší si přichystat malé porce a jídlo důkladně rozžvýkat. Vhodné jsou ryby, ořechy, ovoce a zelenina nebo luštěniny.
Správnou funkci slinivky můžete podpořit také pomocí bylin. „Pro regeneraci a dobrou funkci slinivky můžeme využít houbičku penízovku, nejlépe zpracovanou jako tinkturu. Také gemmoterapeutikum z borůvky pomáhá k dobrému využití přirozeného inzulinu, a tím zlepšení její činnosti. Také přípravek gemmoterapeutikum z rozmarýnu je přínosem pro činnost slinivky,“ radí bylinkářka Jarmila Podhorná.