Proti únikům moči pomohou Kegelovy cviky i správné bylinky

Nechtěný únik moči je problém spojovaný především s lidmi v důchodovém věku, ale ve skutečnosti se s ním potýká daleko větší část populace. Vzhledem k podobě močových cest je běžnější u žen, u kterých se inkontinence objevuje především v období těhotenství, po porodu, a pokud mají oslabené svalstvo pánevního dna. Úniky moči jsou však také projevem onemocnění močového měchýře.
Rubrika: 

Inkontinence se dělí na několik typů podle příčiny a intenzity. Nejčastějším typem je stresová inkontinence. K úniku moči dochází při smíchu, kýchnutí, nebo když například zvedáme něco těžkého. Objevuje se typicky u žen během těhotenství nebo po porodu. Množství moči bývá malé a problém se většinou podaří zvládnout díky cvičení.

Takzvané Kegelovy cviky spočívají v opakovaném stahování svalů pánevního dna. Mohou je procvičovat muži i ženy. Zpočátku stačí, když se při močení pokusí zastavit proud moči, protože právě při tom se potřebné svaly zapojují. Je vhodné cvičit každý den, klidně i jen preventivně.

Dalším častým typem je inkontinence urgentní. Objevuje se především u mužů a jde o náhlé nucení k močení, přestože měchýř nemusí být plný. Pacienti s tímto problémem musejí jít na záchod třeba dvakrát až třikrát za noc. Na vině bývá onemocnění močového měchýře nebo zbytnělá prostata.

Průběžný únik moči je typický pro inkontinenci z přeplnění, kdy se měchýř nemůže vyprázdnit, například kvůli zvětšené prostatě nebo zúžení močové trubice, a nadbytečná moč čas od času přeteče. Dlouhodobé problémy s úniky moči je potřeba řešit s odborníkem, protože špatná funkce močového měchýře a celé vylučovací soustavy může mít i závažné příčiny.

Lidem, kteří se potýkají s inkontinencí, se příliš nedoporučuje pít alkohol a kofein, které močový měchýř dráždí. Podpořit zdraví vylučovací soustavy můžeme pomocí bylinek. „Můžeme využít lichořeřišnici a brusinku na odstranění bakterií a dezinfekci močových cest, dále protizánětlivě působit na močové ústrojí pomocí gemmoterapeutik z třezalky a olše. Kombinace těchto bylinných prostředků nám často pomůže i s inkontinencí. Pro regeneraci ledvin jsou velice vhodné gemmoterapeutické tinktury z trubkovce a vřesu,“ doporučuje bylinkářka Jarmila Podhorná.

Kontaktujte nás

Mapa prodejen

Naše produkty můžete zakoupit ve stovkách prodejen po celé České republice

Seznam prodejen