Nejčastějším projevem alergií jsou ekzémy a kožní onemocnění, jež vznikají z důvodu zanesení organismu.
V boji se zánětem dásní si s obyčejným kartáčkem nevystačíte
Zánětem dásní trpí podle statistik asi 90 procent české populace, mnoho lidí o tom ale vůbec neví, protože toto onemocnění na sebe zpočátku nemusí vůbec upozorňovat. Není bolestivé, projevuje se mírným otokem a zčervenáním. Nejviditelnějším příznakem je vyšší krvácivost, které si všimnete například při čištění zubů nebo při kousnutí do jablka. Spousta lidí občasné krvácení neřeší, tím si ale zadělávají na vážnější komplikace.
K zánětu dásní mají vyšší sklon ženy během těhotenství, nebo pokud užívají hormonální antikoncepci. Častější je také u kuřáků nebo cukrovkářů. Způsobují ho bakterie, které se hromadí v ústech v podobě zubního plaku. Když se plak pravidelně neodstraňuje, ztvrdne na zubní kámen, který dáseň neustále dráždí a způsobuje její ustupování. Pokud již dáseň začne ustupovat, dá se to jen těžko zvrátit. Odhalené krčky zubů jsou citlivé a bolestivě reagují na teplé či studené jídlo a pití. S ústupem dásní se postupně ničí i čelistní kost, zuby se uvolňují a začnou vypadávat.
Jak se zánětem dásní bojovat? Prvním krokem je pravidelné čištění zubů, a to ne jen běžným kartáčkem. Je totiž potřeba se věnovat také mezizubním prostorům, které můžete čistit pomocí speciálních malých kartáčků nebo zubních nití. Kartáčkem byste měli otřít i samotné dásně, na nichž mohou ulpívat zbytky jídla. Se zbylými bakteriemi si poradí ústní voda. Důkladné odstranění plaku je nejlepší svěřit do rukou odborníka, tedy zubaře nebo dentálního hygienisty, ke kterému byste se měli vypravit alespoň dvakrát ročně. Jedině tak zabráníte přemnožení bakterií a rozvoji zánětu.
Kromě dodržování ústní hygieny se dá zdraví dásní ovlivnit i zdravým jídelníčkem. Vhodné jsou například potraviny, které se musejí více žvýkat. Podporuje to tvorbu slin, které mají dezinfekční účinky. Bakterie v ústech pomáhá ničit také zelený čaj nebo čerstvá cibule. Vhodné jsou i mléčné výrobky díky obsahu vápníku, který je důležitý pro zuby i dásně.
Příznivě mohou působit rovněž bylinky. „Při problémech se záněty dásní se především zaměříme na možné původce, tedy bakterie a viry. Můžeme využít bylinnou léčbu lichořeřišnicí či česnekem. Dále je důležitá protizánětlivá tinktura z olše nebo třezalky. Vhodné je také potírání tinkturou ze semen grepu, které nám zabezpečí kontaktní odstranění bakterií a zklidnění zánětu. Pro dodání stopových prvků do dásní a zubů můžeme využít jedli a borovici,“ radí bylinkářka Jarmila Podhorná.